Helga Hošková „90“, Povolební Izrael a 75 let od smrti významných českých židovských umělců

22. září 2019

Rozhovor s akademickou malířkou Helgou Hoškovou. Vztah mezi politikou a náboženstvím po volbách. Umělci zavraždění před 75 lety na rozhraní září a října 1944.

Židovská obec v Praze pořádá v Jeruzalémské synagoze výstavu obrazů akademické malířky Helgy Hoškové Weissové u příležitosti jejího významného životního jubilea. Expozici můžete shlédnout až do 10. ledna příštího roku. Helga Hošková je jedním z mála bývalých terezínských dětí, které přežily holocaust. Mluvila  s ní Daniela Brůhová. 

Izrael má za sebou parlamentní volby. Ty z velké části rozhodovaly nejen o bezpečnostních nebo sociálních a ekonomických otázkách, ale také o budoucnosti vztahu mezi náboženstvím a politikou v Izraeli. Jaký vzkaz voliči politikům poslali? Otázka pro Jana Fingerlanda.

Jedenatřicet dní mezi 28. zářím a 28. říjnem 1944 nebývá zpravidla zvlášť připomínáno. Ale byly to před 75 lety právě tyto dny, které zásadně ochudily českou kulturu.  Souvislosti bude komentovat Leo Pavlát.

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer.

autoři: Tomáš Töpfer , Tvůrčí skupina Publicistika
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.