Hasič, co se nezastaví. Navštěvuje exotické hasičárny a buduje muzeum

16. listopad 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jakub Morávek v domovské Chrudimi

Práce hasiče jako poslání, které nekončí s koncem pracovní doby. Takhle vnímá své povolání Jakub Morávek, který o dovolené cestuje po hasičárnách celého světa.

Zatímco hasiči z New Yorku jsou zejména po 11. září 2001 uctíváni jako národní hrdinové nejen Američany, ale i svými kolegy z jiných zemí, na Haiti hasiče k požáru nikdo ani nevolá. Jakub Morávek při svých cestách po světě nahlíží do života místních hasičů.

Navštívil už nejen hasičské stanice ve Spojených státech, Kanadě nebo Japonsku, ale také v Turecku, Číně, Kambodži, na Haiti nebo v Keni.

„Vybavení hasičů vždycky odráží situaci v té zemi. Na Haiti hasiče nikdo ani k požáru nevolá. Dvoumilionové hlavní město má jedinou hasičskou stanici a většina lidí ani netuší, kde ta stanice je,“ vysvětloval Morávek moderátorce Zuzaně Plíškové.

S japonskými kolegy

Právě na haitské stanici viděl zatím asi nejhorší vybavení ze všech míst, která navštívil. A to třeba v Kambodži hasiči často zasahují u požáru v sandálech a mají štěstí, když nemají děravou hadici.

Hasiči a policisté v jednom

„V Kambodži jsou totiž hasiči zároveň členy policejního sboru. Takže přes den pracují jako policisté – honí zloděje, řídí dopravu. Když hoří, běží se na hasičárnu převléknout a jedou. Ale obě tyto činnosti zvládat nejde,“ popisoval neutěšenou situaci asijských kolegů.

Velmi zajímavý byl pro něj i zážitek z Číny. Dostat se tam na hasičskou stanici je totiž pro běžného smrtelníka téměř nemožné – hasiči jsou totiž součástí armády. Stačilo si ale na problém s návštěvou stanice postěžovat u večeře v hotelu a rozjel se kolotoč.

S vybavením hasičů ze Sister Bay, Wisconsin, USA

„Jeden zaměstnanec hotelu měl kamaráda v armádě, vysokého důstojníka. Zavolal mu a ten nám k našemu překvapení připravil velké uvítání na místní centrální hasičárně. Takovou exkurzi jsem nikdy neměl. Všechno bylo naleštěné, všichni hasiči v pozoru nastoupení, vzali nás dokonce na centrální operační středisko,“ vyprávěl s tím, že bez kontaktů by tohle v Číně množné nebylo.

S hasiči z Libanonu

Obvykle ale žádné oficiální pověření pro návštěvu hasičárny nemá. Zato už nejméně v deseti jazycích umí říct: „Dobrý den, já jsem hasič.“ Velmi často to stačí a kolegové ho vřele uvítají.

Muzeum začínalo v garáži

Kromě cestování po hasičárnách ve světě se ale Jakub Morávek také pracuje na doktorátu na vysoké škole a zároveň na ní učí. A aby toho k běžnému povolání hasiče nebylo málo, zakládá s kolegy hasičské muzeum.

Původně začínalo v garáži jeho rodičů. „Dokud exponáty představovaly sekyrky, helmy a nějaké hadice, tak to šlo. Ale vloni jsem sehnal hasičskou Tatru 613, dostali jsme Avii a už se to do garáže nevejde. Proto jsme koupili starou stodolu v obci Kočí nedaleko Chrudimi,“ vysvětlil Morávek.

Tam v současné době parkuje osm hasičských vozidel a další pravděpodobně brzy přibydou. Exponáty navíc vozí hasič-cestovatel i ze svých výletů do ciziny. Oficiálně ale muzeum ještě otevřené není. Zájemci, kteří by se rádi na exponáty podívali, ale na stránkách hmkoci.cz najdou kontakty na Jakuba Morávka i jeho kolegy, kteří jim po domluvě neustále se rozrůstající muzeum předvedou.

autor: ska
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?