Emil Zátopek v archivních záznamech a ve filmu

Doufal jsem, že paní Dana Zátopková půjde na premiéru a kus svého Emila ve mně pozná, říká představitel role Emila Zátopka Václav Neužil

18. září 2021

V nelehké koronavirové době vznikl film Zátopek, který měl premiéru na konci srpna na Filmovém festivalu v Karlových Varech. Hlavní roli v něm ztvárnil Václav Neužil.

„Pro režiséra Davida Ondříčka jsem byl na roli Emila Zátopka první volbou,“ říká Václav Neužil, kterého režisér s nabídkou role Emila Zátopka oslovil už v roce 2013. Na otázku: "Proč?" režisér prý odpověděl: „O to se nestarej, já si myslím, že to bude fungovat.“

Pro svou roli Václav čerpal nejen z dobových nahrávek a záznamů, ale díky dceři rodinné přítelkyně manželů Zátopkových se dostal i k dopisům, které psal přímo Emil Zátopek. „Tam jsem pochopil, že Emil nebyl jen energický atlet, ale byl to i velmi citlivý a zranitelný člověk,“ říká Václav Neužil.

Na rozdíl od Marty Issové, která ve filmu hrála Danu Zátopkovou, se s paní Danou osobně nepotkal. Doufal ale, že paní Dana Zátopková půjde na premiéru filmu a kus svého Emila v něm pozná. Bohužel tohle přání se mu nesplnilo.

Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka