Emil Zátopek v archivních záznamech a ve filmu

Doufal jsem, že paní Dana Zátopková půjde na premiéru a kus svého Emila ve mně pozná, říká představitel role Emila Zátopka Václav Neužil

V nelehké koronavirové době vznikl film Zátopek, který měl premiéru na konci srpna na Filmovém festivalu v Karlových Varech. Hlavní roli v něm ztvárnil Václav Neužil.

„Pro režiséra Davida Ondříčka jsem byl na roli Emila Zátopka první volbou,“ říká Václav Neužil, kterého režisér s nabídkou role Emila Zátopka oslovil už v roce 2013. Na otázku: "Proč?" režisér prý odpověděl: „O to se nestarej, já si myslím, že to bude fungovat.“

Pro svou roli Václav čerpal nejen z dobových nahrávek a záznamů, ale díky dceři rodinné přítelkyně manželů Zátopkových se dostal i k dopisům, které psal přímo Emil Zátopek. „Tam jsem pochopil, že Emil nebyl jen energický atlet, ale byl to i velmi citlivý a zranitelný člověk,“ říká Václav Neužil.

Na rozdíl od Marty Issové, která ve filmu hrála Danu Zátopkovou, se s paní Danou osobně nepotkal. Doufal ale, že paní Dana Zátopková půjde na premiéru filmu a kus svého Emila v něm pozná. Bohužel tohle přání se mu nesplnilo.

Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Pavel Vacek , rvorlova
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, projektový manažer ČRo

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.