Domácí chléb bez kvásku upečete snadno a rychle. Podle receptu Mirky Kuntzmannové
Na čerstvě upečený chléb hned tak něco nemá. V době, kterou nyní prožíváme, se snadno může stát, že nám chléb doma dojde a pro někoho může být problém si pro čerstvý dojít nebo dojet. Nabízíme recept na velmi jednoduchou přípravu domácího chleba.
- 700 g hladké pšeničné mouky
- 300 g žitné mouky
- 10 g sušeného droždí (1 ½ balíčku)
- 3 ½ lžičky soli
- 2 lžičky kmínu
- 5 zrnek anýzu
- 1 nepříliš plná lžíce medu nebo cukru
- 540 ml teplé vody
- 1 lžíce octa
V současnosti je v módě tzv. „kváskování“. Možnost získání kvásku však nemají všichni a také je doba přípravy kváskového chleba mnohem delší. Tento recept je velmi rychlý a s kváskovým chlebem si chuťově tento nezadá.
Všechny sypké suroviny dobře promícháme, ideálně v robotu. V teplé vodě rozpustíme med nebo cukr, přidáme ocet a touto směsí zaděláme těsto, které je hutné, tužší. Necháme ho v zadělávací míse, kterou překryjeme kuchyňskou fólií 1 hodinu kynout. Poté těsto vyklopíme, prohněteme a vytvoříme bochník. Ten přendáme do pomoučené ošatky a na teplém místě necháme pod utěrkou kynout další 1 ½ hodiny.
Troubu vyhřejeme na 250° C a necháme v ní nahřát dva plechy. Plech, na kterém budeme chléb péct, posypeme moukou, přendáme na něj vykynutý bochník, potřeme ho vodou a vložíme do vyhřáté trouby. Na druhý vyhřátý plech, který necháme ve spodní části trouby, nalijeme cca ½ litru horké vody na zapaření. Troubu rychle zavřeme a 15 minut pečeme na 230°C. Potom snížíme teplotu na 180 - 200°C (podle druhy trouby), chléb opět potřeme vodou a pečeme dalších cca 45 minut.
Dobře upečený chléb po poklepání na kůrku krásně „zvoní“. Zabalíme ho do čisté utěrky a necháme vystydnout. Vychladlý chléb ponecháme v utěrce, v žádném případě ho neuchováváme v igelitovém sáčku. Z této dávky připravíme chléb vážící cca 1 ½ kg.
Miroslava Kuntzmannová
Původním povoláním zdravotní laborantka, ale vaření ji baví už od dětství. Od roku 1994 vydává populární kuchařské knihy i videa. Spolupracovala s Jiřinou Bohdalovou a jako první u nás napsala i kuchařku ze seriálového prostředí Recepty z Ulice.
Nejnovější recepty
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka