Dneska jsem rád, že jsem neměl kdysi peníze na elektrickou pec, říká keramik Ivo Nimrichter
Ivo Nimrichter získal titul Nositel tradic lidového řemesla a je v současnosti jediným výrobcem černé zakuřované keramiky v České republice.
Tvorbě neobvyklého druhu keramiky se věnuje přes čtyřicet let, původně ale měl o své práci jiné představy – vyučil se jako zámečník. „Tahle technika je stará přes pět tisíc let, vypaluje se v peci na dřevo. Nejdřív jsem sice chtěl dělat majoliku, ale neměl jsem tenkrát peníze na elektrickou pec. Můj učitel keramiky mi řekl, ať si zatím postavím pec na dřevo a dělám černou keramiku. A já už jsem u toho zůstal. Dneska jsem rád, že jsem ty peníze neměl,“ vzpomíná keramik Ivo Nimrichter.
Čtěte také
V současné době mimo jiné vyrábí kopie Věstonické venuše pro archeopark. „Je to z autentického materiálu, stejně tvořili i pravěcí kumštýři. Když jsem figurky zpočátku zkoušel pálit, tak mi praskaly. Hlínu jsem kopal za domem ve Ždánicích, je známo, že tam byli dřív Habáni. Pak jsem ji nechal od podzimu do jara přemrznout, aby popraskaly spáry. V tomhle má zakuřování zásadní význam, protože keramika je pak bezchybná. Dneska se dá hlína i koupit, ale já mám ještě tuhle starou zaleželou ve sklepě, líp se z ní modeluje, je plastická.“
Během své keramické tvorby také vystřídal různá zaměstnání. „Brousil jsem v jedné firmě vrtáky, pak jsem pracoval v domově, kde byli chlapci se zdravotním postižením – deset jsem s nimi jako pracovní vychovatel v rámci terapie vytvářel keramiku. Mnozí měli talent a byli šikovní na řemeslo. Naučit se točit na kruhu by měl zvládnout každý, na figurky už musí mít člověk talent a prostorovou představivost.“
Který ze svých výrobků má nejraději a co nejlepšího se může keramikovi přihodit během desítek let praxe? Poslechněte si v záznamu Apetýtu s Janou Kobylinskou.
Související
-
Bylo by škoda nejít dál. Heslo rodiny Šichů, kde se snoubí keramika s muzikou
Znáte pojem Českotřebovská keramika? Jejím autorem byl Ladislav Šich. Známý umělec, tramp a muzikant, kterého znal v České Třebové snad každý.
-
Keramička Veronika Volejníková: Život je plný překvapení. Stejně jako keramika vytažená z pece
Keramička Veronika Volejníková je příkladem člověka, který si plní své sny. Ze světa marketingu se vydala za svou velkou láskou - keramikou a hrnčířským kruhem.
-
Tupeskou keramiku znají po celém světě. Charakteristický...
V obci Tupesy na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji se nachází Muzeum Tupeské keramiky. Sídlí v památkově chráněném obydlí lidového zemědělce a hrnčíře a představu...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.