Divadelní soubor 60+ dokazuje, že po šedesátce život nekončí. Chceme bořit předsudky o seniorském věku, říká divadelní lektorka
„Kdybych měla dostat korunu vždycky, když se mě někdo zeptá, co dělá divadelní lektor, tak už bych byla milionářka,“ směje se Marie Klemensová, která působí v Divadle Husa na provázku. Kromě práce lektorky vede také amatérský divadelní soubor seniorů s názvem 60+.
Nápad se rodil už delší dobu, vztahoval se ke studiu Dům, které kdysi na Provázku fungovalo pod vedením režisérky Evy Tálské. „Přemýšleli jsme, kam to v dnešní době posunout. Dramaťáků pro dospívající je všude dost, tak jsme si říkali, že by to mohla být skvělá možnost pro seniory. Přihlásilo se přes dvacet zájemců, tak jsme s nimi udělali něco jako konkurz, ale spíš to bylo přátelské setkání, na kterém jsme vybírali náš budoucí amatérský soubor podle toho, aby se lidé herecky hodili k sobě.“
Klemensová plánuje vytvořit autorskou inscenaci a v prosinci ji uvést pro veřejnost. „Spolupracuji na tom s herečkou Terezou Volánkovou,“ doplňuje.
Mezigenerační souhra
Práci s generačně odlišnými lidmi vnímá jako přínosnou. „Provázek chce být divadlem otevřeným pro každého – nehledě na věk, barvu pleti, vyznání nebo cokoliv jiného, tak jsem ráda, že jsme našli i cestu k seniorům. Byl to pokus, konkurz byl pro nás šok.
Čekali jsme babičky a dědečky, ale najednou byla před námi parta naprosto aktivních a různorodých lidí, kteří nás překvapili energií, se kterou tam přišli. Chceme bořit předsudky, které jsou se seniorským věkem spojené. Po šedesátce život nekončí.“
Čtěte také
K mezigeneračním střetům a konfliktům nedochází, byť jsou v souboru lidé s velkým věkovým rozdílem. „Často se smějeme, občas máme i potíže dostat se k samotné herecké práci. Všichni mají hromadu historek na vyprávění. Rozumíme si a umíme si naslouchat. Pravidelně se setkáváme na workshopu s divadelními kolegy – byl za námi Láry Hauser nebo Dalibor Buš, těším se také na Miloše Štědroně,“ dodává Marie Klemensová.
Zážitky z divadla
Co vlastně obnáší práce divadelní lektorky? „Je to profese, která v současné době nabývá na popularitě, v některých divadlech jsou celá lektorská oddělení, i když náplň práce může být pokaždé jiná. Já mám v divadle na starost veškeré doprovodné programy, všechno, co je nad rámec inscenací. Patří sem třeba lektorské úvody, prohlídky divadla, děláme také divadelní kvízy nebo vytváříme metodické listy pro studenty i pedagogy. S diváky mám velmi dobrou zkušenost, většinou jsou zvídaví a otevření tomu, co děláme. Chceme jim zprostředkovat více interaktivní zážitky než je samotné zhlédnutí představení.“
Na jaká představení se sama nejraději chodí dívat a jaký je divák? Kde ji můžete vidět v herecké roli? Poslechněte si v záznamu Apetýtu s Janou Kobylinskou.
Související
-
Zdravé stravování a aktivita! Jsme zodpovědní i za své stárnutí, připomíná gerontoložka
Podmínky pro zdravější život nejsou v Česku na takové úrovni, jak třeba ve skandinávských zemích. Gerontoložka Iva Holmerová radí seniorům, co mohou udělat pro své zdraví.
-
Bába z ledu popírá mýty o stáří. V cynicky upřímném dramatu prožijete nový začátek i po šedesátce
Mezi otužilci se tyká, i slepice mají těžké deprese a kvalitní olivový olej může mít různá využití. Bohdan Sláma se ve svém komediálním dramatu z prostředí ledových vod zabývá řadou motivů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.