Díky nové legislativě stoupá zájem o komunitní sdílení energie

5. říjen 2024

Díky novele zákona LEX OZE II, která vstoupila v platnost 1. 7. 2024, a spuštění Elektroenergetického datového centra (EDC) začátkem letošního srpna, je nyní možné sdílet vyrobenou elektřinu napříč odběrnými místy – tedy například i mezi sousedy v bytových domech. Díky vhodnějšímu nastavení dotačního titulu Nové zelené úsporám je možné podporu formou dotace získat ještě před samotnou realizací.

Fotovoltaiky na rodinných domech jsou dnes už samozřejmostí a stále více lidí se snaží solární energii využívat. Komunitní energetika je ale u nás novinkou a Společenství vlastníků jednotek často neví jak přesně postupovat, aby bylo možné v rámci bytových domů maximálně využít veškeré možné benefity.

Za rostoucí poptávkou stojí i zjednodušení schvalovacího procesu, kdy dnes stačí k nainstalování fotovoltaiky na bytový dům souhlas nadpoloviční většiny majitelů bytových jednotek. Tou hlavní novinkou je ale možnost využívat vyrobenou energii nejen ve společných prostorách bytového domu, ale i přímo v jednotlivých bytových jednotkách.

Mnoho starších bytových domů navíc právě nyní připravuje rekonstrukci střechy a zateplení. Je určitě výhodné do připravovaných projektů zohlednit i umístění fotovoltaiky a předem připravit například kabelové trasy, jejich prostupy na střeše i fasádě a podobně.

Kde a kdy dává fotovoltaika na bytovém domě smysl?

Instalace fotovoltaiky na bytovém domě není to samé jako instalace na rodinném domě. Pro úspěšnou realizaci je velmi důležité zvolit firmu, která má s budováním fotovoltaické elektrárny na bytových domech zkušenosti, protože tyto projekty sebou nesou svá specifika.

Korektní firma by měla společně se zástupci SVJ či bytového domu zdarma ověřit, zda je dům technicky na instalaci fotovoltaiky způsobilý, zjistit spotřebu energií v domě a v případě potřeby zajistit studii připojitelnosti fotovoltaiky do distribuční sítě.

Technické řešení, harmonogram, rozpočet a využití nových technologií v rámci společných prostor a bytových jednotek by měla realizační firma ve spolupráci s představiteli SVJ či bytového domu následně osobně představit vlastníkům na schůzi, a to včetně reálné návratnosti investice.

Fotovoltaické panely na bytových domech

Nejefektivnější využití elektřiny

V dnešní době existuje několik způsobů, jak efektivně využít elektřinu vyrobenou fotovoltaickou elektrárnou. Ačkoli je možné využít energii k napájení společných prostor, z hlediska spotřeby celého bytového domu to přináší jen minimální úsporu.

Nejvýhodnějším způsobem využití elektřiny je její spotřeba přímo v bytových jednotkách. Protože výroba elektřiny z FVE je během dne obvykle vyšší než okamžitá spotřeba domu (většina lidí je v práci či škole), nejvhodnější je instalace bateriového úložiště s vysokou kapacitou. To umožní zachytit nespotřebovanou elektřinu a uložit ji na dobu, kdy je spotřeba nejvyšší.

Pokud se stane, že baterie dosáhne plné kapacity, přebytečná elektřina bude dodávána zpět do distribuční sítě, ovšem za nízkou výkupní cenu. Abychom eliminovali ztráty, je možné do projektu přidat také ohřev teplé užitkové vody, což zajistí, že vyrobená elektřina bude využita ze 100 %.

Podmínky stavby a fungování fotovoltaiky

Jedním ze specifik bytových domů je například to, že každý vchod musí mít svou vlastní fotovoltaiku s jedním nebo více střídači na jeden vchod, aby majitelé bytů mohli využívat elektřinu osvobozenou od regulované části ceny elektrické energie, tedy distribučních poplatků.

Před každou instalací FVE by měla být provedena detailní statická analýza střechy, aby bylo zajištěno, že bude schopna bezpečně nést hmotnost celé fotovoltaické soustavy. Tým odborníků by měl zhodnotit materiál a stav střechy, a v případě potřeby doporučit úpravy či posílení konstrukce.

Návratnost investice

Společenství vlastníků může čerpat z programu Nová zelená úsporám až 50% dotaci předem. Typická 50% dotace pro bytový dům, který chce instalaci s bateriemi, bývá od 800 tisíc do 5 milionů korun. Realizační firma by měla na základě plné moci vyřídit jak žádost o dotaci, tak doložení realizace.

Návratnost investice je individuální, ale v ideálním případě už od 3 let. Záleží na druhu zapojení fotovoltaiky, kdy největší smysl dává instalace s baterií. Právě na baterie je pro bytové domy vyhrazena vysoká dotace. Majitelé bytů tak mohou ušetřit až 50–90 % původních výdajů v závislosti na velikosti baterie a změně tarifu z fixních cen na spotové. Při využití obchodování na spotu a AI energetického managementu může dosáhnout úspora na bytovou jednotku 6 až 10 tisíc korun ročně.

Poslechněte si reportáž v Hobby magazínu.

Spustit audio