Děti jsou dnes přehlceny informacemi, role autority ve škole se pro ně rozpadá, myslí si autor knihy Digi děti
Lektor a také autor knihy Digi děti Jan Kršňák hledá odpovědi na otázky výchovy v době, kdy nejmladší generace intenzivně používá informační technologie. Rád rozviřuje otázky a pozoruje vliv technologií na společnost. Pravidelně lektoruje besedy ve školách – s žáky, pedagogy i rodiči.
Čtěte také
„Děti jsou dnes přehlceny informacemi. Školy mají problém v tom, že děti už nejsou odkázané v rámci poznávání nebo objevování světa na autoritu, na ten autoritativní zdroj informací. I když tradičně je učitel ten, kdo jim otevírá svět a ony jsou na něm závislé. Nyní děti nemají moc důvod, proč učitelům věnovat pozornost. Vědí, že všechno, co je v učebnicích, je napsané i na internetu. Role autority se pro ně rozpadá. Obecně se rozpadá už někdy od 90. let, je to částečně dané i digitalizací. Ale v kontextu školství máme vážný problém, protože ten standardní model, kdy učitel přináší vzdělávací obsah do třídy a děti se ho mají naučit, prostě přestává fungovat,“ myslí si Kršňák.
„Kdybychom vnímali technologie jenom negativně, tak by nás to ‚zbezmocňovalo‘, takže bychom měli pocit, že svět spěje do záhuby, protože samotná digitalizace proměňuje většinu věcí, na které jsme zvyklí – včetně toho, jak vnímáme sami sebe, komunikujeme mezi sebou, jak uspořádáme společnost kolem nás,“ míní autor knihy Digi děti. Dodává, že se snaží spíš pozorovat, pojmenovávat negativní stránky, hledat i ty pozitivní a zároveň dodávat rodičům sebedůvěru.
Co zahrnuje termín digitální puberta? Jakým způsobem rozvíjet komunikaci dětí, rodičů a pedagogů? Ovlivňuje děti kult krásy, který se prezentuje na sociálních sítích? Poslechněte si rozhovor.
Související
-
Generace Z je velmi křehká. Když ale v něco věří, tak jdou do ulic a bojují za to, popisuje vědkyně
„Mají v ruce pořád ten mobil, takže když něco nebudou vědět, tak si to ‚vygooglí‘.“
-
Učitelka zpěvu: Díky technologiím si žáci prohloubí rytmičnost, mohou převzít ale i špatné návyky
Digitální technologie jsou trvale na vzestupu. Využití nacházejí i při výuce tzv. uměleckých předmětů. Ty mají žákům umožnit jiné než racionální poznávání světa.
-
Rodiče netuší, kam všude se sdílené fotky jejich dětí dostávají, upozorňují autoři nového výzkumu
Sharenting označuje nadměrné sdílení různých typů fotografií, videí a dalších citlivých informací o dětech jejich rodiči.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka