Byl jsem více soudním znalcem, ale dlouho jsem to nevydržel, ohlíží se Jaroslav Svěcený za rokem s pandemií

2. srpen 2021

Žádné přístroje, žádné twittery ani facebooky nemohou nahradit přímý kontakt umělce s publikem. To je jedna z prvních vět, kterými se houslový virtuos a soudní znalec Jaroslav Svěcený ohlíží za rokem poznamenaným pandemií koronaviru.

Ačkoliv uspořádal takzvané streamové koncerty, tedy koncertní vystoupení přenášená po internetu, je nyní daleko raději, že začal znovu živě vystupovat před publikem.

„Myslím, že kultura nebyla jediným oborem, který tímto obdobím trpěl. Já jsem ho prožil tím způsobem, že jsem začal upřednostňovat svůj druhý obor, takže jsem zvládal být více soudním znalcem v oboru smyčcové hudební nástroje, ale dlouho jsem to nevydržel, chtěl jsem mít kontakt s publikem,“ naznačuje Jaroslav Svěcený.

„Když jsem pak po dlouhé době slyšel opět živý potlesk, bylo to krásné. To je něco, co vám připadá normální, když děláte tento obor, ale ono se najednou ukáže, že to normální není a že si toho musíte setsakramentsky vážit. A nesmírně to chybí,“ dodává.

Celý rozhovor s houslovým virtuosem Jaroslavem Svěceným si poslechněte online, nebo si jej stáhněte k poslechu do svých mobilů či počítačů.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.