Babské rady: levné tipy a triky na úklid kuchyně i koupelny

Úklid kuchyně
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Úklid kuchyně

Máme skvělé a fungující babské rady, které pomůžou s úklidem kuchyně i koupelny. Pomůžou vám ušetřit za chemikálie.

Špatně odtékající odpad, mastná varná deska nebo sporák a špinavá mikrovlnka? Nemusíte si kupovat drahé čisticí prostředky. Osvědčené pomocníky za pár korun máte určitě ve spíži. A přidáme i pár kuchyňských tipů.

Tyhle ověřené babské rady nám doporučili posluchači a posluchači. Těmto tipům po celé léto pravidelně věnujeme celou pondělní poradnu Apetýtu, která začíná po půl jedenácté. Nezapomeňte poslouchat.

UCPANÝ ODPAD: Pomohou ho uvolnit dva sáčky jedlé sody, které do odpadu nasypeme a zalijeme půllitrem octa. Směs můžete zalít horkou vodou.

ČIŠTĚNÍ WC: Paní Pepina Reholcová doporučuje čistit toaletu tak, že večer do mísy nalijete litr octa a nasypete jeden kilogram soli. Je třeba směs nechat působit přes noc, ale ráno po spláchnutí je jako nová. Další posluchačka podobně používá bublinkový kolový nápoj, který také nechá v míse působit několik hodin.

ČIŠTĚNÍ MIKROVLNKY: Misku z poloviny naplníme vodou a vymačkáme citrónovou šťávu, zapneme na 5 minut, pára nám pomůže odstranit nečistoty, citrón pohlcuje pachy. Poté necháme ještě 2 minuty zavřené, pak opatrně mísu odstraníme a vyčistíme. Do vody můžeme přidat i lžíci vinného octa.

LESKLÁ OKNA: Když budete okna umývat vodou, do které jste přidali pohárek octa, stačí je setřít stěrkou a nemusíte je leštit.

ČIŠTĚNÍ SPORÁKU: Zamaštěný sporák, ale i varnou desku, vám pomůže šetrně a bez škrábanců vyčistit kašička z jedlé sody a vody.

Úklid kuchyně

ZÁPACH V LEDNICI: Nežádoucí zápach pomůže z lednice odstranit miska s jedlou sodou. Stejně tak pomůže jedlá soda zbavit zápachu i koberec – stačí jej posypat, nechat působit a pak vysát.

BROUŠENÍ NŮŽEK: Klasickým prostředkem je alobal. Postup není nijak složitý, prostě si domotejte kus z alobalové fólie a nastříhejte silnější pásky, ty dejte na sebe a stříhejte do této silnější vrstvy.

ŠTÍTKY NA SKLENICE: Pokud nemáte samolepící štítky na sklenice, můžete použít obyčejný papír navlhčený mlékem. Když jej přitisknete na sklenici a necháte zaschnout, vydrží označení i umytí sklenice v myčce.

STARÉ BRAMBORY: Budou chutnat jako nové, kdy přidáme do vody při jejich vaření trochu mléka, kopr, bobkový list nebo libeček.

Spustit audio
autoři: Zuzana Plíšková, Veronika Skálová