Babské rady: jak se zbavit skvrn na oblečení

Rozlité červené víno
Rozlité červené víno
Skvrna od červeného vína, asfaltu nebo snad borůvek? Nezoufejte, máme pro vás vyzkoušené rady našich babiček.

Prázdninové pondělky patří v Apetýtu babským radám: tedy vyzkoušeným netradičním řešením, které s úspěchem používaly už naše babičky. Tentokrát by měli zbystřit všichni, kdo bojují s vytrvalými skvrnami na oblečení.

Monika Brindzáková se Zuzkou Plíškovou totiž posbíraly od posluchačů tipy a triky, jak si s úpornými skvrnami poradit při použití běžných prostředků, které má většina z nás doma. Jen dejte pozor, některé rady nejsou vhodné pro úplně všechny tkaniny (například použití horké vody).

ČERVENÉ VÍNO: co nejrychleji polijte skvrnu vínem bílým.

ČERVENÉ VÍNO: posypejte solí a polijte minerálkou, která uvolní špínu z vláken.

ČAJ: polijte teplou vodou a pokapejte citronem, poté použijte hadřík s vlažnou vodou a roztírejte skvrnu od středu do krajů. Funguje i mléko, ale jen na oblečení, které lze okamžitě vyprat.

TŘEŠNĚ A BORŮVKY: skvrny potřete mlékem s cukrem a nechte působit, potom vyperte s běžným pracím prostředkem.

Borůvky, lesní ovoce, fialová

OVOCE: látku napněte přes hrnec a skvrnu polijte vřící vodou (pozor, nelze použít na všechny látky).

MASTNÉ SKVRNY: na oblečení, které lze prát můžete použít buďto kypřící prášek do pečiva nebo jedlou sodu – smíchejte je s malým množstvím vody a kašičku naneste na skvrnu, nechte chvíli působit, poté vyperte

MASTNÉ SKVRNY NA OBLEKU: horší situace je s pánským oblekem, který lez čistit jen v čistírně. Ale i tady existuje pomoc: položte znečištěnou část na rovnou plochu a nastrouhejte na skvrnu krejčovskou (může použít i obyčejnou školní) křídu. Nechte působit přes noc a ráno látku vyklepejte a vykartáčujte

ASFALT: podle posluchače Tondy je nejlepším prostředkem na odstranění skvrn od asfaltu (z laku vaše auta i odjinud) obyčejné máslo. Tím skvrnu potřete, v žádném případě ji nezkoušejte seškrabat hrubým nástrojem. Mastných skvrn od másla se pak můžete zbavit třeba prostředkem na mytí nádobí.

A ještě přidáme tip na vybělení zažloutlých košil: stačí k praní přidat prášek do pečiva.

Spustit audio
autoři: Zuzana Plíšková, Veronika Skálová