Autorské čtení Tomáše Zmeškala

29. duben 2011

Spisovatel Tomáš Zmeškal (narozen 1966 v Praze) na sebe upozornil románovým debutem Milostný dopis klínovým písmem, za který v roce 2009 získal Cenu Josefa Škvoreckého. V tom samém roce vyšel jeho prozatím poslední román Mlčení černobílého jehněte. Na autorově veřejném čtení, které se konalo 21. dubna 2011 v Malém sále pražské Městské knihovny, zazněly i jeho samostatné povídky.

Tomáš Zmeškal vystudoval anglický jazyk a literaturu na King´s College University v Londýně. Svou románovou prvotinu nezaložil na reflexi svého afrického původu. Milostný dopis klínovým písmem je vhledem do státní perzekuce komunistického Československa, která se vtírá do individuálních lidských osudů. Teprve próza Mlčení černobílého jehněte zpracovává motivy české normalizační diskriminace na pozadí příběhu dvou sourozenců, kteří jsou tmavé barvy pleti. Povídkové tvorbě se Tomáš Zmeškal věnoval zejména v době před vydáním svých dvou románů. Videozáznam z autorova veřejného čtení, který vznikl ve spolupráci Památníku národního písemnictví a redakce multimédií Českého rozhlasu, prezentuje autorovu povídku Horská dráha.

Na autorském čtení Tomáše Zmeškala natáčel Josef Tuka.

autor: Josef Tuka
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.