Agrese německého nacistického režimu, touha po moci a komunistický režim v Rusku rozpoutaly druhou světovou válku
Druhá světová válka probíhala od 1. září 1939 do 2. září 1945, trvala tedy 6 let a 1 den. Zasáhla Evropu, Afriku, Asii, Oceánii i Ameriku.
Příčinou byla agrese německého nacistického režimu, který se ve 30. letech 20. století dostal k moci a pod vedením Adolfa Hitlera se snažil rozšířit svou říši a vyhladit Židy. Další příčinou byl čerstvě nastolený komunistický režim v Rusku, který se pod vedením Josifa Stalina také snažil expandovat.
Válka začala německou invazí do Polska 1. září 1939. Na bojištích proti sobě stanuly armády států Osy, tedy Německa, Itálie a Japonska a spojenců, kterými byly Francie, Velká Británie, Sovětský svaz a později USA.
Území Čech a Moravy bylo po dobu války protektorátem pod diktátorskou správou Třetí říše. Přestože frontové boje se odehrávaly jinde, obyvatelstvo trpělo nedostatkem potravin a později i snahou okupantů o postupnou likvidaci českého národa.
V Evropě druhá světová válka skončila v květnu 1945, kdy Rudá armáda dobyla Berlín. V Tichomoří ukončilo konflikt až svržení dvou atomových bomb na města Hirošima a Nagasaki. Teprve potom Japonci kapitulovali.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka