20. Slovácké slavnosti vína v Uherském Hradišti: nadšení zpěváci a tanečníci v krojích, víno, slivovice, lidová řemesla i regionální speciality a sladkosti
Kdo chce zažít ryzí a nefalšované Moravské Slovácko na vlastní kůži, měl by se aspoň jednou za život vypravit na každoroční Slavnosti vína a otevřených památek do Uherského Hradiště.
Konají se vždy o druhém zářijovém víkendu, a přestože jim konkurují Pálavské vinobraní v Mikulově a Znojemské vinobraní ve Znojmě, milovníci folklóru, historie a lidových tradic by se měli vydat právě do Uherského Hradiště.
Kromě vína samotného se jim totiž představí velká část Moravského Slovácka: 69 měst a obcí z okolí Uherského Hradiště a Uherského Brodu vysílá na Slavnosti vína své krojované soubory, lidové řemeslníky i kuchaře a kuchařky, a ti všichni pak návštěvníkům představí zvláštnosti i specifika jednotlivých slováckých mikroregionů nejen v obrovském několikahodinovém průvodu, ale po celý víkend i na speciálních stanovištích.
Každý mikroregion tvoří několik obcí a každý má v Uherském Hradišti své předem určené místo, takže při procházce městem se lze přesouvat z jedné části Slovácka do druhé, zpívat, tančit, ochutnávat a užívat si výjimečné atmosféry.
Markéta Ševčíková na různých místech Uherského Hradiště zkoumala místní folklór a gastronomii a natáčela se starosty slováckého Bánova Markem Mahdalem a slovenského Bánova pri Nových Zámkoch Milošem Rybárem a také s komentátorem Českého rozhlasu Plus Radkem Kubičkem, které na 20. Slavnostech vína potkala.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.