Teplotní rekordy. Na extrémní zimu mají patent v Rusku, na rekordní horko v Americe

Vydáme se za teplotními rekordy. V sovětské vesnici Ojmjakon byla 26. ledna 1926 zaznamenána tehdy nejnižší teplota na severní polokouli −71° Celsia. Dnes už byla překonána. Navštívíte Údolí smrti v Americe, kde byla roku 1913 pro změnu naměřena nejvyšší teplota v historii 56,7° Celsia. Dozvíte se, jaké extrémní teploty byly zaznamenány u nás.

Jeden z prvních teploměrů vyrobil slavný italský astronom a fyzik Galileo Galilei, který podle jedné odvážné hypotézy miloval rajčata víc než průměrný Ital.

Nizozemec Wim Hof nám dá lekci z otužování, po které se zahřejeme proslulými jégrovkami. Mimochodem tušili jste, že Gustavové Jägerové byli dva? A aniž by se znali, oba vyráběli teplé spodní prádlo.

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

autoři: Jan Čenský , Jitka Novotná , Filip Lukeš
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.