Přežili jsme Husáka, přežijeme znovu Babiše s Okamurou a Moskvou v zádech, míní marketingový odborník Michopulos

2. březen 2023

K nepolevující inflaci a rostoucím schodků státního rozpočtu má odborník na politický marketing Petros Michopulos jedno přirovnání. „Andrej Babiš, Alena Schillerová a spol. pustili sáňky z kopce a jak jedou dolů, stále zrychlují. Oni ale stojí na tom kopci, dívají se na současnou vládu, jak za nimi běží a padá v kotrmelcích, a jen se jim smějí, jak je nedokážou dohonit. Tak podle mne v současné době funguje inflace,“ říká v pořadu Osobnost Plus.

Obstrukce ve Sněmovně, která jedná už několik dní jen o začátku schůze, která by měla upravit valorizaci důchodů. Vláda chce průměrný měsíční důchod navýšit od června o 760 korun místo o předpokládaných 1770 korun.

Čtěte také

„Když vidím, jakým způsobem se k tomu teď staví ve Sněmovně, tak můžeme v přímém přenosu vidět, jak strašně pokryteckou politiku hnutí ANO provozuje,“ myslí si Michopulos, jeden z autorů podcastu Kecy a politika.

Deficit státního rozpočtu totiž začal být alarmující už za předchozích vlád ANO a ČSSD. „Sociálnědemokratickým politikům bych nevyčítal jejich tradiční snahy o sociální politiku pro postižené části populace. Ale to, co předváděli Babiš s Schillerovou s podporou kdečeho – a navíc to zdůvodňovali covidem, ve skutečnosti peníze jen pálili –, to byl hlavní spouštěč,“ připomíná.

Za deficit může Babiš

„Deficit státního rozpočtu na rok 2020, který v roce 2019 připravila vláda Babiše, měl původně plánovaný schodek 40 miliard korun – a i o nich se tehdy vedla vášnivá debata v Poslanecké sněmovně. Pak, při jeho projednávání, Babiš ze dne na den schodek změnili na 500 miliard a vymlouvali se na covid. Další rok udělali velmi podobný schodek a pak ještě této vládě připravili schodek 400 miliard.“

„V tu chvíli se dostáváme úplně do jiné hladiny, na kterou si teď jako kdyby zvykáme. Navíc to udělali tak, že do legislativy zakomponovali mandatorní, povinné výdaje, které podvazují rozpočet na hodně dlouho,“ připomíná.

Čtěte také

Pro současnou vládnoucí pětikoalici bylo podle něj velmi jednoduché ve volební kampani tvrdit, že deficity a státní rozpočet chtějí konsolidovat.

„A pak je úplně jiná věc přijít do vládního křesla a vidět, jakým způsobem jsou za těch osm let vlád, ve kterých sedělo hnutí ANO a sociální demokracie, legislativně schodky podvázány. A to tak, že změny jsou pak nejen legislativně velmi těžce realizovatelné, ale těžko se vysvětlují lidem.“

Kdyby stejnou situaci s rozpočtem teď musel řešit Andrej Babiš, nechoval by se podle odborníka na politický marketing jinak než dřív. „Já mu věřím celou dobu, co je v politice, protože vždy tvrdil, že není politik. Tak já mu to věřím, protože si o něm myslím, že je komerční politický podnikatel. A tak se i chová.“

Babiš se bude chtít vrátit

„Státní rozpočet je pro něj jen zdroj ekonomické síly. Takže vždy bude říkat jen to, co mu umožní se zase vrátit do Strakovy akademie. Schillerová v roce 2019 horovala za zvýšení věku odchodu do důchodu. A protože byli ve vládě a věděli, co v té kase je, tak dnes, když ve vládě nejsou, ale chtějí se tam vrátit, tak transformují hnutí ANO na hnutí Důchodců za životní jistoty.“

Čtěte také

„To, co se nepovedlo před 20 lety Eduardovi Kremličkovi, který jedl chrousty, dělá teď Babiš. Nevím, jestli bude jíst chrousty i na těch náměstích, když slibuje, že udělá největší demonstraci seniorů v republice. To je princip politiky hnutí ANO.“

„Babiš je dost chytrý na to, že když mu Miloš Zeman po volbách v roce 2021 nabízel funkci premiéra – přestože nebyl schopen získat většinu –, tak ale velmi dobře věděl, že v premiérském křesle by musel řešit úplně stejné problémy jako dnes. Proto nabídku Zemana odmítl.“

„Co by dělal Andrej Babiš, kdyby ty volby vyhrál a byl by premiérem? Dělal by to, co dřív: trošku by rozdával, trošku by škrtil. Ale asi by neměl žádné starosti s 500miliardovými schodky rozpočtu. Anebo by se transformoval ze strany Důchodců za životní jistoty na nějakou jinou, protože principem jeho existence v politice je být u moci, protože se vždy dají najít nějací voliči, které může obhospodařit.“

„Jestli jsou vlevo, vpravo nebo extremisti, neonacisti, to mu je úplně jedno. Takže by si našel nějakou voličskou skupinu, kterou by oslovoval a kličkoval by mezi tématy,“ odhaduje.

Čtěte také

Petros Michopulos zároveň tvrdí, že je poslední, který by chválil i současnou vládu, protože dělá množství chyb a navíc špatně komunikuje. „Ale v opozici mají extrémní populisty a pak populisty, takže je velmi těžké dohodnout se na nějakých kompromisech.“

Pokud pak má odhadnout, jak by mohly dopadnout příští sněmovní volby, tvrdí, že jsou daleko. „Politiku sice prožívám docela emotivně, ale přežili jsme Gustáva Husáka, přežijeme podruhé i Babiše. Z toho nějaký extrémní strach nemám.“

„Myslím, že náš ústavní systém je tak robustní, že ho ani Babiš s Tomiem Okamurou a Moskvou v zádech nedokážu úplně rozvrátit. To by museli udělat vojenský převrat a na to nemají odvahu. Navíc nevěřím, že by dokázali dosáhnout takového vítězství, aby mohli ústavní cestou režim změnit. Pro mě osobně by život byl asi míň komfortní než bez Babiše, ale dokážu si představit, že to přežiji,“ uzavírá.

Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související