Kristina Váňová: Ani dnes není populární říkat, že zlo je zlo a dobro dobré. Kdo to uměl, byli bratři Čapkové

Největší audioportál na českém internetu

Potřebujeme lidi, kteří řeknou, že tohle je špatně a to či ono zase zlo. Takové lidi máme v samotných Čapcích a i v lidech kolem nich, říká Váňová | Foto: Radio Praha

Ondřej Kepka přivádí své hosty do domu na Vinohradech a hovoří s nimi o Čapkovi. Mluvit budeme o Společnosti bratří Čapků. Přijdou její stávající předseda dr. Pavel Vespalec, dr. Jiří Pešička a Kristýna Váňová.

Možná se nad 70. výročím Společnosti bratří Čapků trochu pousmějete. Dřív ale bylo setkání spolku společenskou událostí na nedělní odpoledne. Teď dostanete všechny informace jen jedním kliknutím, navíc v pohodlí domova.

„Není populární říkat, že zlo je zlo a dobro dobrem. Začínáme v tom mít zmatek. Stejně jako za druhé republiky. Už Ferdinand Peroutka tvrdil, že to byl boj o duši národa,“ říká Kristina Váňová z Památníku Karla Čapka a donedávna předsedkyně Společnosti bratří Čapků.


Společnost bratří Čapků
- vznikla v těžké době roku 1947
- nikdy nebyla zakázána
- mezi členy byl i např. František Filipovský
- udržuje duchovní vliv Čapků, podporuje vydávání jejich děl, pořádá přednášky

Potřebujeme „nové“ Čapky

Za druhé republiky sice byly politické i materiální podmínky jiné, ale „ono se to vrací a my potřebujeme lidi, kteří řeknou, že tohle je špatně a to či ono zase zlo. Takové lidi máme v samotných Čapcích a i v lidech kolem nich,“ myslí si Váňová.

Karlovi se podařilo ovlivnit svět

V čem byli bratři jiní než jejich současníci? Teatrolog František Černý tvrdil, že „před Čapkem psali dramatikové o nás, o běžném životě. Karel ale jako první promluvil k celému světu. Určitě se mu to podařilo v R.U.R, v Bílé nemoci nebo ve hře Věc Makropulos.“

Scéna z nastudování hry R. U. R. Karla Čapka (1922)
autoři: lup , Ondřej Kepka

Související

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.