Zlínská zoo ví, jak bezpečně otevřít. Drží ji podpora veřejnosti

24. březen 2021 17:47
Zprávy ze Zlínska

„Jsme rádi, že si nás vláda začala všímat,“ říká o navýšené dotaci státu ředitel zlínské zoo Roman Horský. Děkuje ale především veřejnosti. Jednotliví lidé totiž zoo podpořili dvojnásobnou částkou než stát.

Ministerstvo financí uvolní na podporu zoologických zahrad 80 milionů korun. Je to o 50 milionů víc, než bylo původně plánováno. Na zvýšení se dohodla ministerstva financí a životního prostředí. Tyto peníze budou určeny na krmivo.

"Žádosti se podávají v jednoduchém elektronickém režimu, který zoo již dobře znají. Posouzeny budou obratem, v řádu několika dní, to znamená, že již v dubnu poplynou peníze na účty zoo," sdělil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). 

Na peníze budou mít nárok jen licencované zahrady, kterých je v republice 28. Peníze jsou podle ministerstva rozdělovány na základě počtu ohrožených druhů živočichů, které daná zoologická zahrada chová. Každá zoologická zahrada tak obdrží jinou částku.

Zoo ve Zlíně počítá podle těchto pravidel s příspěvkem 4 miliony korun a podle ředitele Romana Horského oceňuje, že tato pomoc přijde rychle. Zoologické zahrady se společně snaží dosáhnout toho, aby mohly využít i další podpůrné covidové programy. 

Čtěte také

Současná epidemická situace podle ministerstev zatím nedovoluje uvažovat o otevření zoologických zahrad veřejnosti. Roman Horský přesto doufá, že od května by mohly být v zoologických zahradách otevřeny alespoň venkovní prostory a zlínská zoo by tak konečně mohla počítat s příjmy ze vstupného. To totiž dříve pokrývalo až 80 % nákladů na provoz.

"Stále nevidím rozdíl mezi parkem a naší zoologickou zahradou, která je v lese na 55 hektarech," dodává Horský. Zlínská zoo pro otevření udělá maximum. Podle slov ředitele je zoo schopna na základě zkušeností z loňského roku zabezpečit bezpečnost návštěvníků, například on-line nákupem vstupenek, aby se před vstupem netvořily řady.

Všechny články, které se týkají Zoo Zlín v době koronaviru, najdete na https://rozhl.as/ZooZlin.

Věřejnost pomáhá i dalším zahradám

I zoo ve Dvoře Králové pomáhají dárci. Zoo od víkendu od zhruba 30 000 drobných přispěvatelů dostala přes deset milionů korun. „To nám stačí na pokrytí provozu na celý duben,“ řekl ředitel zoo Přemysl Rabas.

Spustit audio

Související