Zlínská policie odhalila krácení daní za více než 300 milionů korun. Čtveřici obžalovaných hrozí až 10 let vězení

14. listopad 2019 10:50

Hlavním koordinátorem podvodů byl muž ze Zlína, který v úmyslu zkrátit daň vytvořil z českých firem účelové řetězce, kdy objednával od různých dodavatelů hutní materiál.

Státní zástupkyně na návrh krajských kriminalistů ze Zlína obžalovala čtyři lidi a jednu firmu ze zkrácení daně z přidané hodnoty, škoda přesahuje 300 milionů korun. „V takzvaných karuselových podvodech podle policie obchodovali s hutním materiálem,“ sdělila krajská policejní mluvčí Lenka Javorková. Obžalovaným hrozí až deset let vězení, firmě zrušení.

Hlavním koordinátorem podvodů byl čtyřiašedesátiletý jednatel společnosti ze Zlína, který v úmyslu zkrátit daň vytvořil z českých firem účelové řetězce. „Objednával od různých dodavatelů ze Slovenska hutní materiál. Jednatelé společnosti pak po dohodě s ním přes tyto řetězce nepravdivě deklarovali dodávky zboží na zlínskou společnost, i když zlínská firma pořizovala zboží přímo od slovenských dodavatelů,“ popsala.

Čtěte také

Jednatelé společností podle ní fakturovali dodávky vždy na první článek řetězce, takzvané ztracené obchodníky. „Vlastní daňovou povinnost pak kompenzovali fiktivními nákupy zboží v České republice deklarovanými na tyto společnosti. Dle sjednané dohody pak vždy snížili na prvním článku řetězce prodejní cenu pod cenu nákupní, čímž vytvořili pro poslední článek řetězce, zlínskou společnost, konkurenční výhodu, díky které mohla tato firma prodávat zboží svým odběratelům za nižší cenu, než za kterou ve skutečnosti zboží od slovenských dodavatelů pořídila,“ dodala Javorková.

Jeden z obžalovaných byl v minulosti nepravomocně odsouzen pro obdobnou trestnou činnost, další tři obžalovaní dosud nebyli trestáni.
Lenka Javorková, krajská policejní mluvčí

Zlínská společnost podle policie ve svých daňových přiznáních za období mezi lety 2010 až 2014 neoprávněně uplatnila nárok na odpočet DPH přes 300 milionů korun. Nezákonné jednání ukončil v roce 2014 zásah policejního útvaru Daňová Kobra ze Zlína

Dva muži, dvě ženy a zlínská firma jsou obžalovaní ze zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby spáchaného ve spolupachatelství. „Jeden z obžalovaných byl v minulosti nepravomocně odsouzen pro obdobnou trestnou činnost, další tři obžalovaní dosud nebyli trestáni,“ doplnila mluvčí.

Vyšetřování kauzy bylo podle ní vzhledem k délce trvání trestné činnosti náročné. Spis má 6500 stran a 35 tisíc stran příloh. Krajští kriminalisté při vyšetřování spolupracovali s kolegy z Generálního finančního ředitelství a Finančního úřadu pro Zlínský kraj.

autor: Český rozhlas Zlín | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související