Zámeček v Brankách nedaleko Valašského Meziříčí sloužil dříve jako dětská psychiatrická léčebna, nyní navzdory snaze obce chátrá
Branky jsou obec v okrese Vsetín Zlínského kraje, která nachází se 5 km západně od Valašského Meziříčí na cestě do Bystřice pod Hostýnem. Ačkoli má necelých tisíc obyvatel, najdete tu i zámek – bohužel chátrající.
Zámek v Brankách na Vsetínsku začal na počátku 18. století stavět nový leník braneckého panství František Erasmus Lockner z Lockenau, který získal v roce 1701 branecké léno za 13 000 zlatých. V novodobé historii sloužil od roku 1960 jako dětská psychiatrická léčebna a od konce roku 2005 se stal zámek s parkem, kuchyní a budovou bývalé dětské psychiatrické léčebny majetkem obce Branky.
Záměrem obce bylo zrekonstruovat veškerý areál tak, aby se z něj mohl stát domov důchodců sloužící občanům mikroregionu Valašskomeziříčsko-Kelečsko, to se ale zatím kvůli nedostatku peněz nedaří.
Poslechněte si rozhovor se starostou obce Františkem Svobodou i s obyvateli Branek o tom, co by v místním zámku mohlo být a zda je to reálné.
Podrobnosti o historii zámku v Brankách najdete na webových stránkách obce.
Související
-
Buchlovický zámek léta bojuje s vlhkostí. Historický odvodňovací systém prochází náročnou renovací
Zámek v Buchlovicích na Uherskohradišťsku se zbavuje vlhkosti. Práce na opravách odvodňovacího systému jsou náročné, dělníci se protahují v půlmetrových štolách.
-
Léta zavřený zámek v Liptále na Vsetínsku oživují místní nadšenci, už brzy pozvou na prohlídky
Dobrovolníci renovují v Liptále na Vsetínsku zchátralý zámek. Na opravu památky z 19. století totiž obec nemá peníze.
-
Arcibiskupský zámek v Kroměříži otevře klenotnici ve věži a ukáže to nejcennější ze svých sbírek
Dosud nepřístupná nejstarší část Arcibiskupského zámku v Kroměříži se otevře veřejnosti. A ukáže to nejcennější ze zámeckých sbírek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.