Z deseti zájemců o práci u horské služby projdou zkouškami dva, říká náčelník Horské služby Beskydy Radan Jaškovský
Hostem Českého rozhlasu Zlín byl náčelník Horské služby Beskydy Radan Jaškovský, který toto náročné povolání vykonává už více než 40 let.
V rozhovoru prozrazuje, jak náročné jsou zkoušky záchranáře, který chce pracovat na horách. "Členem horské služby se totiž může stát jen vynikající lyžař a zkoušky se skládají ze dvou částí, letní a zimní. Jsou tak náročné, že jimi projdou jen přibližně dva lidé z deseti," říká Radan Jaškovský.
K jakým situacím horští záchranáři nejčastěji vyjíždí v létě a k jakým v zimě? Jaké záchranné akce jsou nejsložitější? A proč je důležité mít na horách na svém mobilu instalovánu aplikaci Záchranka? I na tyto otázky odpovídá v rozhovoru Radan Jaškovský.
Související
-
Psi záchranáři – rozhovor s Ondřejem Jančou, vedoucím Záchranné brigády kynologů Zlínského kraje
Hostem Českého rozhlasu Zlín byl Ondřej Janča, vedoucí Záchranné brigády kynologů Zlínského kraje ve Valašském Meziříčí a jeho pes Alex.
-
Lanovce na Pustevny by určitě slušela modernizace, kvůli vysokým nákladům se odkládá na neurčito
Plánovaná modernizace lanovky z Ráztoky na Pustevny hned tak nebude. Důvodem jsou peníze. A taky komplikace při případném čerpání dotací.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.