Výjimečná osobnost a uznávaný pojem. Sonja Baťová zemřela, bylo jí 91 let
V noci na dnešek zemřela v Torontu vdova po Tomáši Baťovi ml. Sonja Baťová. Bylo jí 91 let. Byla členkou správní rady Univerzity Tomáše Bati.
"S lítostí s vámi sdílíme informaci, že nás opustila paní Sonja Baťa, manželka Tomáše Bati," uvedla dnes na svých facebookových stránkách Nadace Tomáše Bati.
Sonja Ingrid Baťová se narodila ve Švýcarsku, v Curychu vystudovala architekturu, Její otec George Wettstein byl právník, ve 30. letech začal pracovat pro Tomáše Baťu, zakladatele slavné obuvnické firmy.
V roce 1946 se provdala za syna zakladatele obuvnického impéria Tomáše Baťu mladšího, který po válce založil v Torontu obuvnickou firmu Bata Shoe Organization. Sonja Baťová s Tomášem Baťou strávila celých dvaašedesát let a vychovali společně čtyři děti.
Sonja Baťová byla členkou Správní rady Univerzity Tomáše Bati a nositelkou čestného titulu doctor honoris causa zlínské univerzity z roku 2012.
"Paní Sonja byla výjimečnou osobností, jejíž jméno a celoživotní dílo jsou ve světě vysoce uznávaným pojmem. Pro naši univerzitu bylo mimořádnou poctou mít tuto dámu ve své správní radě a využívat jejích cenných rad," uvedl rektor UTB Petr Sáha.
Sonje Baťové bylo uděleno nejvyšší kanadské ocenění, titul Důstojník Řádu Kanady, a stala se čestným kapitánem kanadského námořnictva. Obdržela celou řadu čestných doktorátů na amerických univerzitách, dostala vyznamenání OSN za svou práci pro životní prostředí.
Sonja Baťová je také zakladatelkou a předsedkyní Bata Shoe Museum v Torontu, které si každoročně prohlédne více než 100 000 návštěvníků.
Sonja Baťová byla ředitelkou Bata Shoe Organization a členkou správních rad hned několika podniků a vzdělávacích nebo obecně prospěšných institucí, jako například Junior Achievement nebo Worldwide Fund. Ve funkci předsedkyně Národní rady designu v Kanadě (Canadian National Design Council) spolupracovala s kanadskou vládou a mezinárodními organizacemi na propagaci kvalitního designu výrobků, výstavby a urbanistického plánování. Je čestnou kapitánkou Kanadského vojenského námořnictva a členkou rady Královské vojenské akademie.
Související
-
Jan Antonín Baťa prezidentem? Jednalo se o tom, přednost ale dostala firma
Průmyslník Jan Antonín Baťa byl jednou ze zvažovaných osobností, která měla po Mnichovské dohodě v roce 1938 usednou do prezidentského křesla.
-
Pátrání po tajemných tunelech ve Zlíně. Budoval je Baťa i lidé jako únikové cesty před nálety
Štoly vznikaly především v době druhé světové války jako reakce na čím dál častější spojenecké nálety. Ale budovala je také firma Baťa jako únikové chodby do krytů.
-
Ve Zlíně vzniká unikátní archiv. Zmapuje historii firmy Baťa
Na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně vznikne digitální archiv s materiály o historii firmy Baťa. Smlouvu uzavřelo vedení školy s vnučkou Rosemarií Baťovou.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kardiolog Neužil: Dostat potřebnou péči je v Česku snazší než jinde ve světě. Příliš se podceňujeme
-
Filozof Petříček: Většina politiků je něco jako prázdná skořápka. Ve volbách už nejde o politické ideály
-
Ficova agresivita se stále stupňuje. Své odpůrce pozval strašením na náměstí, říká šéfredaktor Šabata
-
Snazší nábor, vyšší benefity nebo ‚služba na zkoušku'. Státní tajemník popisuje chystané změny v armádě