Vrbětice: aktuální rozhovory, zprávy, reportáže

Jsem v šoku. Starostu Vlachovic-Vrbětic informace o zapojení ruských agentů do výbuchu munice překvapily

18. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vlachovice-Vrbětice

Rozhovor se starostou Vrbětic Zdeňem Hověžákem ve večerním vysílání Radiožurnálu.

Starosta Vlachovic-Vrbětic Zdeněk Hověžák ve večerním vysílání Radiožurnálu uvedl, že šokován informacemi o zapojení ruské tajné služby do výbuchu muničního skladu nedaleko obce.  

„Konečně se ukončily po šesti letech všechny práce. Nevím, co na to říct. Nemáme žádné informace, když jsem se ptal státního zástupce, tak mi řekl, že případ není stále ukončen,“ uvedl starosta.

Podle něj bylo překvapivé, že v areálu, který byl po prvním výbuchu přísně střežen, došlo k další explozi. „Je to událost, která nemá u nás obdobu,“ uvedl starosta.

Z Česka bude kvůli tomu vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. ČR musí opustit do 48 hodin, uvedl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který je nyní pověřen i řízením ministerstva zahraničí.

 "Na základě jednoznačných důkazů, získaných vyšetřováním našich bezpečnostních složek, musím konstatovat, že existuje důvodné podezření o zapojení důstojníků ruské vojenské zpravodajské služby GRU, jednotky 29155, do výbuchu muničních skladů v areálu Vrbětice v roce 2014," uvedl Babiš.

Účast ruské tajné služby na výbuchu areálu ve Vrběticích přirovnal bývalý náčelník Generálního štábu Jiří Šedivý v České televizi k vojenskému napadení země.

První sklad ve Vrběticích vybuchl v říjnu 2014, druhý v prosinci téhož roku. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group.

Policie exploze vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, příčiny explozí stále nejsou známy. Munice uložená v dalších skladech byla z Vrbětic odvezena.

Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...