Vrbětice: aktuální rozhovory, zprávy, reportáže

Vrbětická výzva: chceme odškodné i hloubkový pyrotechnický průzkum

20. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bezpečnostní zóna u Vrbětic (2014 až 2020)
0:00
/
0:00

Starostové Vrbětic a okolních obcí požadují odškodnění po výbuchu muničního areálu v roce 2014. I kvůli tomu vládě poslali takzvanou Vrbětickou výzvu.

Výbuchy skladů, do kterých byli podle zjištění českých bezpečnostních složek zapojení ruští agenti, způsobily místním výrazné škody na majetku. Někteří tak stále nemůžou hospodařit na svých pozemcích - pyrotechnici tam totiž doteď neprovedli hloubkový průzkum. Žádné kompenzace přitom lidé pořád nedostali.

K žádosti se připojila i Lipová a Slavičín

Obec Lipová žádá odškodnění pro obec i její občany.

Slavičín žádá odškodnění v řádu milionů korun zejména za poškození silnice, kterou využívaly složky integrovaného záchranného systému. Město také nemohlo hospodařit na svých pozemcích.

Podpora kraje

Žádost podpořili i krajští zastupitelé. Ti žádají vládu o urychlené dokončení odškodnění obyvatel okolí vrbětických muničních skladů. Usnesení přijali na svém jednání 19. dubna. Zastupitelstvo uložilo radním, aby vytvořili souhrnný materiál o vládním odškodnění občanů. Rada má podle usnesení komunikovat s obcemi, aby bylo možné dořešit další následky katastrofy z roku 2014.

 

 

Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.