Vrbětice 2014–2021: Od výbuchů k šokujícímu odhalení

Sledujeme pro vás vývoj událostí, které se týkají výbuchu munice ve Vrběticích v roce 2014. Nabízíme i dřívější články a reportáže.

První sklad ve Vrběticích vybuchl v říjnu 2014, druhý v prosinci téhož roku. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group.

Policie exploze vyšetřovala jako úmyslné obecné ohrožení, příčiny explozí ale dosud nebyly známy. Munice uložená v dalších skladech byla z Vrbětic odvezena. Čištění oblasti trvalo 6 let a skončilo na podzim 2020.

České bezpečnostní složky v dubnu 2021 oznámily, že mají důvodné podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU. Národní centrála proti organizovanému zločinu podle jejího mluvčího Jaroslava Ibeheje tuto informaci stále prověřuje, ruská strana ji odmítla.

V létě 2021 vláda podpořila návrh o odškodnění pro obyvatele Vlachovic a dalších obcí, které zasáhl výbuch muničního areálu ve Vrběticích v roce 2014. Zákon počítá s odškodněním zhruba 660 milionů korun za omezení po výbuchu dvou muničních skladů, které bude rozděleno mezi Zlínský kraj a obce Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipová, Vlachovice a Slavičín a jeho obyvatele.

Jednotlivé články sestupně podle data zveřejnění:

Stránky