Voda je základní životní potřeba, bez ní se nedá žít. Valašské obce ji musí vozit lidem měsíce

Cisterny musí vozit vodu do Nedašovy Lhoty i Nedašova
Cisterny musí vozit vodu do Nedašovy Lhoty i Nedašova

Jediným řešením je napojení obcí Nedašov a Nedašova Lhota na veřejný vodovod v Brumově.

V pořadu Co vy na to o situaci v Nedašově Lhotě a v Nedašově mluvila starostka Nedašovy Lhoty Jarmila Janíčková (nezávislá) a krajská radní Margita Balaštíková (ANO).

Starostka Janíčková uvedla, že problém s vodou začal v červenci, kdy vyschl povrchový zdroj. „Stalo se to ze dne na den, vyschly i další vrty na území obce,“ vysvětluje starostka Janíčková. Ta uvedla, že důvodem bylo sucho a velmi málo srážek, které v oblasti byly.

Nedašova Lhota má vodovod od roku 2007, není ale napojený na veřejnou vodovodní soustavu. A obec tak nyní řeší, jak se spojit s vodovodní soustavou, která končí v osm kilometrů vzdáleném Brumově.

Dva tisíce lidí na suchu. Nedašov a Nedašova Lhota jsou bez vody, stát posílá cisterny

sucho

Nedašova Lhota i Nedašov trpí jejím nedostatkem kvůli dlouhodobému suchu.

„Voda je základní životní potřeba, přijdete domů z práce a chcete si vyprat, vykoupat se. Bez vody se nedá žít,“ vysvětluje starostka. Podle ní hrozí, že z obcí budou lidé odcházet pryč.

Krajská radní Margita Balaštíková uvedla, že krajský úřad neměl o situaci v Nedašově Lhotě a Nedašově informace, ty dostal až na konci října. A hejtmanství nemá podle Balaštíkové možnosti, jak situaci hned řešit, o to se musí postarat především vedení obcí.

„Obce nemohou spoléhat na vodní dílo Vlachovice, které by mělo zajistit dostatek vody. To je řešení dlouhodobé,“ uvedla Balaštíková s tím, že se obce musí pokusit získat na vybudování vodovodu dotace.

Starostka Janíčková ale uvedla, že situaci řeší už od roku 2012 mikroregion Valašskokloboucko. „Byli jsme tehdy ubezpečeni, že nám kraj pomůže,“ dodala starostka.

Ve Zlínském kraji je 76 obcí, které nemají veřejný vodovod, dvacet šest ho podle Balaštíkové nebude mít nikdy. „Technicky to není možné,“ uvedla radní.

Kraj nyní chce propojit vydatné vodní zdroje na Kroměřížsku na další části regionu. „Není to jednoduché, ale na Kroměřížsku jsou zdroje, které by stačily pro celý kraj,“ uvedla Balaštíková.

Spustit audio

Související