Vlasy si myjte maximálně třikrát týdně. Jejich kvalitu ovlivníte stravou a správnou technikou mytí

23. květen 2025

Proč má někdo tmavé vlasy a někdo blond? Barva vlasů závisí na tvaru, velikosti a množství melaninu ve vlasu. To je dáno geneticky. Něco ale můžete ovlivnit sami.

„Melanocyt je pigmentová buňka a produkuje buď tzv. eumelanin, což je černý pigment, nebo feomelanin, což je žlutý pigment. A právě kombinací těchto melaninů vznikají různé odstíny. Pokud vrozeně zcela chybí melanin, hovoříme o albinismu. Pokud se jedná pouze o ložiskovou ztrátu vlasového pigmentu, tak to nazýváme poliozou,“ vysvětluje Sylva Zajícová, specialistka v oboru dermatologie.

Šedivění vlasů je normální od 40. roku života. „Někdy ale vidíme, že i mladší lidé jsou prošedivělí a může docházet i k předčasnému šedivění už kolem 20. roku života. Při šedivění se jedná o degeneraci melanocytů. Vlas jako takový zůstává nezměněn,“ vysvětluje dermatoložka.

Zvláštnosti vlasů

Člověku průměrně roste na hlavě asi 100 000 vlasů, což je 120 vlasů na každý čtvereční centimetr. Světlovlasí mají víc vlasů než tmavovlasí, ale mají je nejtenčí. Nejsilnější vlasy mají zrzaví, ale mají jich nejméně. A pozor, stříháním vlasy nezesílí.

Při normálním růstovém cyklu v průběhu lidského života vyprodukuje jeden vlasový kořínek 10 až 12 vlasů.

Proč vypadávají a proč šedivějí

U mužů je vypadávání vlasů dáno geneticky, zatímco u žen je to spíš stresem a nedostatkem správné výživy. „Jde především o drastické diety nebo hladovky, kterým se nesprávně říká půsty. Vlasy pak padají vinou nedostatku bílkovin ve stravě,“ tvrdí Kateřina Cajthamlová.

Kromě genetických dispozic jsou na vině autoimunitní nemoci i hormonální změny. „Říkalo se, že vypadávání souvisí s hladinou testosteronu, což je pravda. Při alopecii zase může dojít ke smršťování vlasových kořínků,“ říká Kateřina Cajthamlová. Vypadávání mohou způsobit i některé léky.

Ubývání vlasů některé muže hodně trápí

Také šedivění vlasů souvisí s dědičností. „Částečně je to dáno geneticky, ale může to být ovlivněno životním stylem, kolik toho kdo jí, v jakém prostředí se pohybuje, zda je venku, nebo víc doma,“ vyjmenovává doktorka Cajthamlová. „Existují tónovací šampony, které doporučuju, protože je to šetrnější než vlasy barvit. I když mně se šedivé vlasy líbí.“

Jak pečovat o vlasy

Vlasy si myjte maximálně třikrát týdně. Jejich kvalitu ovlivníte stravou bohatou na bílkoviny (ryby, maso, sýry, oříšky, ovesné vločky) a správnou technikou mytí. „Sama jsem netušila, že vůbec není pravda, že si vlasy musíme mýt dvakrát po sobě. Pokud si je myjete jednou za tři čtyři dny a neděláte v prašném prostředí, tak stačí jednou. Mýt je dvakrát jim dokonce může uškodit,“ svěřuje své poznatky známá doktorka. „Důležité je důsledně šampony oplachovat a nerozčesávat mokré vlasy.“

Dále pomáhá vitamín B5, biotin, zinek, selen, dostatek zeleniny. „Dopřejte si i pravidelnou masáž hlavy. Pohyb, jídlo, žádný stres, odpočinek, radost ze života a budete se pyšnit krásnými vlasy,“ dává návod Kateřina Cajthamlová.

A jak je to s fénováním? Lze zešedivět přes noc? Co nám o vlasech řekly děti? Kdo jsou heterozygoti? Může narušit regeneraci vlasů covid? Poslechněte si odpovědi Kateřiny Cajthamlové v záznamu pořadu Vesele a zdravě.

Spustit audio
    • SportPromo_Kam na výlet ve Zlínském kraji_léto_2100x700.jpg
      Kam na výlet
    • SportPromo_Na pohovce Jožky Kubáníka_Zlín_2100x700.jpg
      Na pohovce Jožky Kubáníka
    • Záhady a tajemství Zlínského kraje, pořad Zlín, SportPromo, zahady-tajemstvi_2100x700.jpg
      Záhady Zlínského kraje
    • Rodáci známí neznámí, pořad Zlín, SportPromo, rodaci_2100x700.jpg
      Rodáci známí neznámí

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.