Vladislavský sál je potřeba týden před předáním státních vyznamenání uzavřít, říká bývalý protokolář Miroslav Sklenář
V den státního svátku 28. října se tradičně předávají státní vyznamenání. Miroslav Sklenář byl osm let ředitelem protokolu na Pražském hradě za Václava Havla, rok za Václava Klause a dva roky za Miloše Zemana. Čeho se protokoláři nejvíc obávají a jak dlouho trvají přípravy?
„Děkuju nahoru Václavu Havlovi, že mě jmenoval do funkce ředitele. Tehdy mi bylo teprve 25 let. Ale přišlo mi to normální, dnes mi to přijde neuvěřitelné,“ vzpomíná bývalý protokolář. „Pracoval jsem předtím na Hradě už tři roky jako referent, tak jsme se odtamtud znali.“
Dvě data pro převzetí vyznamenání
Občan České republiky může dostat vyznamenání ve dvou dnech v roce, a to 1. ledna nebo 28. října. Vyznamenání se předávají ve Vladislavském sále. „Ten sál se musí týden předem uzavřít a postupně temperovat. Nelze ho vyhřát najednou, aby například nepopraskala klenba. Pak je potřeba nanosit nábytek, židle, nazkoušet, jak půjde Hradní stráž, a musí proběhnout i zkouška hymny. A i když jsem slyšel, že je to pokaždé stejné, tak proč zkouška, tak pak jsem rád slyšel, když mi dali za pravdu, že ta zkouška byla dobrý nápad.“
Protokoláři plánují slavnostní večer do posledního detailu. „Většinou to ale nikdy nedopadne,“ usmívá se Miroslav Sklenář. „Může se stát, že vypadne elektřina, musíte vyhovět televizi, do toho přicházejí hosté. Přímý přenos totiž nezačíná podle nás, ale podle televize. Takže v momentě, kdy televize potřebuje spustit přenos, může se stát, že sál je ještě poloprázdný, a to pak nevypadá dobře.“
Jména vyznamenaných jsou důvěrná informace
Vyznamenaní jsou většinou zkušené osoby, přesto na ně atmosféra Hradu dolehne a bývají nervózní. „My jsme organizovali setkání předem a dělali jsme s nimi ještě od 19 hodin zkoušku, tak pak z nich ta nervozita trochu opadla.“
Ne každý, kdo je navržen, chce vyznamenání převzít. Důvody jsou různé. „Někomu nevyhovuje, kdo je zrovna prezident, nebo se na to necítí. Vždycky jsem říkal, že je to důvěrná informace a všechny jsme o to žádali. Je potřeba říct, že každé vyznamenání kontrasignuje předseda vlády. A pokaždé, když ten seznam navržených opustil zdi Hradu, tak se začaly vynořovat různé spekulace a různá jména. Ale s tím se nedá nic dělat,“ krčí rameny.
Přípravy na nový ročník
Když slavnostní večer skončí, vyhodnotí se a začínají přípravy na další rok. „V podstatě hned 30. října byla porada se Správou Pražského hradu, Hradní stráží a dalšími složkami, abychom zhodnotili, zda vše fungovalo. Jestli byla zapotřebí záchranka, jestli catering probíhal v pořádku, kolik hostů bylo na recepci, zda je třeba příští rok možno pozvat více lidí, a tak dále,“ přibližuje práci ředitele protokolu.
Nejde ale jen o večer. Představitelé státu se dopoledne účastní tradičního pietního aktu ke Dni vzniku samostatného československého státu u Národního památníku na pražském Vítkově. „Hodnotíte, zda celý ten den probíhal podle plánu. Jestli se položily věnce, jak proběhla vojenská přehlídka a podobně.“
Která vyznamenání se propůjčují a která udělují? Kdo a kolik osob se navrhuje? Za jakých okolností se předávají vyznamenání v jiném sále, než je ten tradiční Vladislavský? Který rok se státní vyznamenání nemohla předávat? Jak probíhala inaugurace Miloše Zemana v roce 2018? Poslechněte si ve svátečním vysílání pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.