Velké kino ve Zlíně se znovu na chvíli otevřelo. Podívejte se na to, jak vypadá

6. prosinec 2019 14:00

Vybraní architekti si dnes prohlédli zlínské Velké kino, byli jsme u toho.

Památkově chráněné Velké kino, které postavila v roce 1932 firma Baťa, je kvůli problémům se statikou od března 2016 zavřené.

Vybraní architekti si dnes prohlédli zlínské Velké kino. Zahájili tím soutěžní dialog o budoucím využití a podobě historické budovy. Šest architektonických týmů vybrala radnice už na podzim. Budova je kvůli špatné statice uzavřena od roku 2016.

V porotě soutěžního dialogu usednou kromě zástupců města také odborníci, belgický architekt Pierre Hebbelinck, teoretik architektury Vladimír Šlapeta, slovenský architekt Martin Jančok, zlínská architektka Jitka Ressová a kunsthistorička Jana Kostelecká. Vítěz by měl být znám příští rok v září.

Náklady na soutěžní dialog včetně externí administrace i odměny soutěžícím týmům jsou téměř pět milionů korun. Náklady na rekonstrukci kina se odhadují na 250 milionů korun. V zadávacích podmínkách soutěže je zachování kinosálu a doplnění dalších funkcí. Zvažovalo se například vytvoření muzea kinematografie. Je také potřeba zvětšit zázemí.

autoři: Lukáš Veselý , Tomáš Fránek

Související