Velbloudí trh v Súdánu je podle Expedice Z101 místo, kde se zastavil čas

19. listopad 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tomáš Vaňourek s prodejci velbloudů, Súdán, velbloudí trh v Omdurmanu

Expedice Z101 mimo jiné zkoumá, jak se proměnila Afrika od dob, kdy jí před sedmdesáti čtyřmi lety projížděli Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund. V reportáži se dozvíte, že se stále najdou místa a činnosti, které by slavní cestovatelé objevili i dnes téměř beze změny.

Jedním z velkých a skutečně autentických zážitků byl pro Expedici Z101 velbloudí trh v Omdurmanu. Od doby cesty pánů Hanzelky a Zikmunda se prakticky nezměnil. Trh se nachází za městem, uprostřed ničeho, přičemž velbloudi, kteří jsou zde prodávání, jsou z celého Súdánu - od Dárfúru před Kordofan. Další podobný trh je až v Egyptě, což je několik tisíc kilometrů daleko. Na rovné ploše je k vidění nepřeberné množství těchto zvířat, od mláďat až po dospělé kusy, které si místní kupují a odváží na korbách svých aut domů.

Súdán 2021, na velbloudím trhu

Po cestě zpět do Chartúmu se Expedice Z101 rozhodla zastavit v hotelu Grand na vodu, protože pivo v Súdánu k dostání není. Místo nebylo vybráno náhodně. Právě v tomto hotelu byli ubytování pánové Hanzelka a Zikmund před 74 lety. Jak se toto místo změnilo? I to je součástí aktuální reportáže Expedice Z101.

Vše o cestě Expedice Z101 najdete na https://rozhl.as/ExpediceZ101.

autoři: Pavel Vacek , rvorlova
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.