Ve Zlíně vznikly petice proti zastavění náměstí Míru a parku za Městským divadlem

Současný stav divadelního parku ve Zlíně
Současný stav divadelního parku ve Zlíně

Členové petičních výborů podle Jurčové se sběrem podpisů pod oběma peticemi teprve začínají. Nelíbí se jim, že by město přišlo o podstatnou část zeleně.

Ve Zlíně vznikly dvě petice proti možné zástavbě v centru Zlína na úkor zeleně. Informovala o tom v tiskové zprávě sdělila členka petičních výborů Veronika Jurčová. Iniciátorům petic se nelíbí zvažované zastavění části náměstí Míru, které vychází z vítězného návrhu architektonické soutěže na obnovu náměstí. Výtky mají také k parku za divadlem, kde by po změně územního plánu byly dvě parcely určené k zástavbě. Členové petičních výborů podle Jurčové se sběrem podpisů pod oběma peticemi teprve začínají. Primátor Zlína Jiří Korec (ANO) řekl, že u obou projektů město spolupracuje s odborníky na architekturu i veřejné prostory a zeleň.

Iniciátoři petice týkající se náměstí Míru chtějí v daném místě zachovat celou zelenou plochu. Město v první fázi počítá zejména s vybudováním podzemního parkoviště, novými povrchy, mobiliářem a vytvořením menší kolonády, na níž bude také pódium či místo pro venkovní expozice. V druhé etapě se zvažuje i částečné zastavění prostoru, o tom se však bude podle vedení města ještě diskutovat. Obnova náměstí by mohla začít v roce 2022, první etapa by měla trvat asi rok. Projekt si vyžádá stovky milionů korun.

Plány na přestavbu náměstí Míru ve  Zlíně

Dvě parcely v parku za divadlem určené pro zástavbu jsou podle petičního výboru příliš velké a mohou být pro park likvidační. Na zbylé ploše by podle Jurčové nemohlo být například stálé jeviště pro divadlo, jak je v zadání architektonické soutěže na obnovu parku. Pokud by na parcelách byl polyfunkční či bytový dům, omezilo by to pořádání kulturních akcí v parku. "Byly by problémy s rušením nočního klidu. Nesplnila by se ani povinnost vytvoření parkovacích míst, kterou ukládá stavební zákon. Prostory pro parkování v okolí chybí," uvedla Jurčová. Petice požaduje, aby při rozhodování o osudu parku byly upřednostněny varianty, které s novou zástavbou nepočítají.

Plány na přestavbu náměstí Míru ve  Zlíně

Primátor s kritikou nesouhlasí. "Odbornost organizátorů peticí k daným projektům neznám. Avšak co se týká projektu náměstí Míru, tak je nutné opětovně říci, že takřka všechny návrhy dostavbu v určité míře obsahovaly, a zároveň, že při této rekonstrukci má vzniknout nový veřejný prostor před kostelem místo současného parkoviště. Zeleň tedy opravdu řešíme. Kdybychom ji zachovat nechtěli, tak bychom například za divadlem neměnili územní plán a nechali bychom investora realizovat plánovanou zástavbu," řekl Korec.

Soukromý investor zahájil na konci roku 2015 v parku dlouho odkládanou stavbu polyfunkčního domu, stavbaři však jen vyvrtali dva vrty, které zabetonovali. Radní města tehdy ještě před zahájením stavby uvedli, že neschválí prodloužení výpůjčky pozemku a nedají souhlas s kácením stromů. Stavbu v blízkosti stromů zakázala i Česká inspekce životního prostředí a projekt se zastavil.

Spustit audio
autor: ČTK

Související