Ve Zlíně vznikly petice proti zastavění náměstí Míru a parku za Městským divadlem

Členové petičních výborů podle Jurčové se sběrem podpisů pod oběma peticemi teprve začínají. Nelíbí se jim, že by město přišlo o podstatnou část zeleně.

Ve Zlíně vznikly dvě petice proti možné zástavbě v centru Zlína na úkor zeleně. Informovala o tom v tiskové zprávě sdělila členka petičních výborů Veronika Jurčová. Iniciátorům petic se nelíbí zvažované zastavění části náměstí Míru, které vychází z vítězného návrhu architektonické soutěže na obnovu náměstí. Výtky mají také k parku za divadlem, kde by po změně územního plánu byly dvě parcely určené k zástavbě. Členové petičních výborů podle Jurčové se sběrem podpisů pod oběma peticemi teprve začínají. Primátor Zlína Jiří Korec (ANO) řekl, že u obou projektů město spolupracuje s odborníky na architekturu i veřejné prostory a zeleň.

Iniciátoři petice týkající se náměstí Míru chtějí v daném místě zachovat celou zelenou plochu. Město v první fázi počítá zejména s vybudováním podzemního parkoviště, novými povrchy, mobiliářem a vytvořením menší kolonády, na níž bude také pódium či místo pro venkovní expozice. V druhé etapě se zvažuje i částečné zastavění prostoru, o tom se však bude podle vedení města ještě diskutovat. Obnova náměstí by mohla začít v roce 2022, první etapa by měla trvat asi rok. Projekt si vyžádá stovky milionů korun.

Plány na přestavbu náměstí Míru ve  Zlíně

Dvě parcely v parku za divadlem určené pro zástavbu jsou podle petičního výboru příliš velké a mohou být pro park likvidační. Na zbylé ploše by podle Jurčové nemohlo být například stálé jeviště pro divadlo, jak je v zadání architektonické soutěže na obnovu parku. Pokud by na parcelách byl polyfunkční či bytový dům, omezilo by to pořádání kulturních akcí v parku. "Byly by problémy s rušením nočního klidu. Nesplnila by se ani povinnost vytvoření parkovacích míst, kterou ukládá stavební zákon. Prostory pro parkování v okolí chybí," uvedla Jurčová. Petice požaduje, aby při rozhodování o osudu parku byly upřednostněny varianty, které s novou zástavbou nepočítají.

Plány na přestavbu náměstí Míru ve  Zlíně

Primátor s kritikou nesouhlasí. "Odbornost organizátorů peticí k daným projektům neznám. Avšak co se týká projektu náměstí Míru, tak je nutné opětovně říci, že takřka všechny návrhy dostavbu v určité míře obsahovaly, a zároveň, že při této rekonstrukci má vzniknout nový veřejný prostor před kostelem místo současného parkoviště. Zeleň tedy opravdu řešíme. Kdybychom ji zachovat nechtěli, tak bychom například za divadlem neměnili územní plán a nechali bychom investora realizovat plánovanou zástavbu," řekl Korec.

Soukromý investor zahájil na konci roku 2015 v parku dlouho odkládanou stavbu polyfunkčního domu, stavbaři však jen vyvrtali dva vrty, které zabetonovali. Radní města tehdy ještě před zahájením stavby uvedli, že neschválí prodloužení výpůjčky pozemku a nedají souhlas s kácením stromů. Stavbu v blízkosti stromů zakázala i Česká inspekce životního prostředí a projekt se zastavil.

Spustit audio zdroj: ČTK

Související