Vášeň k malování jsem měl odmalička, vzpomíná malíř a mistr akvarelu Zdeněk Bláha

16. listopad 2018

Výtvarník nabádá svými akvarely lidi, kteří procházejí Brnem, aby zvedli oči a zahlédli krásné detaily architektury, hledá i netradiční vyhlídky a nové úhly pohledu na městské panorama.

Zdeněk Bláha odešel po dokončení gymnázia v Prostějově do Brna na studia techniky. „Pořád jsem maloval. I když jsem neměl co, tak jsem při přednáškách maloval svou levou ruku nebo budovy na Konečného náměstí, které byly vidět z oken.“ Pořádně malovat a hlavně vystavovat začal v roce 1974. Profesor Karfík, kterému Zdeněk Bláha vděčí za mnohé, o něm prohlásil, že „konečně někdo v Brně umí akvarel“. Zkrátka věděl, kde se vynechávají plochy, kde se barva nechává kanout volně…

Malování se ale profesně nevěnoval. „Pořád jsem byl spojený s brněnskou výstavbou a jako stavební inženýr jsem zodpovídal za výstavby bytového fondu v Brně.“

S manželkou Miladou vydali v roce 2002 první kalendář o Brně s akvarelovými kresbami. K tomu se váže i příhoda, kterou popisuje paní Milada: „Syn jedné naší známé odjížděl na výměnný pobyt do Anglie a maminka mu dala s sebou náš kalendář, aby přivezl dárek hostitelské rodině. Když si ten kalendář prohlíželi, okomentovali ho slovy: ‚Jestli je to Brno tak krásné jako na těch obrázcích, to se tam musíme jet podívat‘.“

Jakou brněnskou čtvrť má Zdeněk Bláha nejradši a jak se přihodilo, že je v jeho knize Brno a Brňané na počátku 21. století báseň Jiřího Suchého? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Jarka Vykoupilová , lop
Spustit audio