Vandal zničil ve Valašském Meziříčí deset vzrostlých stromů. Město je musí pokácet

Zničený strom ve Valašském Meziříčí

Do kmenů třešní v Sokolské ulici a v ulici 1. máje navrtal vandal otvory a následně do nich nalil chemickou látku, která zapříčinila uschnutí stromů.

Radnice stromy bude muset nechat pokácet. Město podá trestní oznámení na neznámého pachatele, sdělil dnes ČTK mluvčí valašskomeziříčské radnice Lukáš Martinek.

Poškození vzrostlých třešní zjistili zástupci města při opakovaných kontrolách v terénu v červnu a červenci. "Stromy byly mechanicky navrtány do kmene a pravděpodobně byla do vývrtu nalita silně koncentrovaná chemická látka, která zapříčinila uschnutí stromů," uvedl Tomáš Kunc z radničního odboru komunálních služeb.

Na Sokolské ulici takto vandal poškodil čtyři stromy, na ulici 1. máje dalších šest. S podobnými praktikami už se zaměstnanci města v minulých letech setkali. "V žádném z případů se však nejednalo o poškození v takovém rozsahu," doplnil Kunc.

Radnice vyzvala místní, kteří by mohli mít poznatky vedoucí k dopadení pachatele, aby se obrátili na policii. Ta se však případem prozatím nezabývá, také proto, že trestní oznámení plánuje radnice teprve podat. "Do této chvíle nemáme žádné oznámení týkající se poškozování stromů ve Valašském Meziříčí," řekl dnes ČTK vsetínský policejní mluvčí Vladislav Malcharczik.

Podobný případ se loni objevil také v Kroměříži, kde vandal zničil šest lip na Švabinského nábřeží. Do jejich kmenů vyvrtal díry a poté do nich aplikoval zřejmě toxickou látku. Město nechalo vzrostlé stromy z bezpečnostních důvodů pokácet, na podzim 2018 je nahradily tři mladé lípy a tři jerlíny, které podél řeky Moravy vysadili žáci z nedaleké Základní školy Zámoraví.

Spustit audio
zdroj: ČTK

Související