V Norsku jsme zanechali stopu, říká trenér romského FC Mongaguya. Určitě se tam vrátíme

25. červenec 2019

O tom, že i romské fotbalové mužstvo má své cíle a hlavně výsledky, svědčí práce trenéra fotbalového týmu Mongaguy – Ostrava, Jaroslava Horvátha. Společně vyrazili do norského Trondheimu na turnaj Skandia Cup.

Pane Horváthe, vy jste jel jako jeden z trenérů a zakladatel Mongaguyi do Norska. Z celého týmu jste vybrali ty nejlepší hráče, kteří se zúčastnili turnaje.

„Oslovila nás norská ambasáda a pozvala nás na Skandia Cup. Cestu zaštítilo FC Rapid Ústí, za což jim děkujeme. Do týmu jsme vybrali hráče z celé republiky. Turnaje se hrají po celý rok, takže hráče sledují trenéři v různých městech, navzájem se informujeme. Vybrali jsme ty nejlepší ve věku do 18 let. S nimi jsme se vydali na cestu, která trvala 40 hodin. Jelo 16 kluků a dva trenéři Mongaguyi – jeden z Ústí a já. Dále jel zástupce Radipu Ústí Matěj Čapek, který to celé zaštítil a ještě překladatel. Dojeli jsme do Trondheimu a hráli jsme jedenáctkový fotbal, který normálně nehrajeme.“

Hrálo se tedy na velkém hřišti pro dospělé hráče?

„Ano. Hrál se velký fotbal, na který my moc nejsme zvyklí. Sjela se prvoligová, druholigová i třetiligová mužstva. My bohužel nejsme registrovaní, ale obstáli jsme. Vyhráli jsme dva zápasy. Jeden zápas s prvoligovým týmem jsme prohráli 2:0. Pobyt jsme měli bohužel jenom na základní skupinu, což jsme věděli hned ze začátku, jen jsme to neříkali klukům, aby neztratili motivaci. Kluci obstáli a patří jim velký respekt.“

Máte v plánu se do norského Trondheimu vrátit?

„Určitě, zanechali jsme tam stopu. Manažer celého turnaje nám potom volal a chválil nás za výborně předvedenou hru, za chování, za to, že jsme nedělali žádné zákeřné fauly. Myslím, že jsme nedostali ani žádnou červenou kartu, jen žlutou, což je normální. Moc nás chválil. Viděl nás, chodil na naše zápasy, chodili i jiní fanoušci a strašně nám fandili. Takže určitě se tam za rok vrátíme.“

Norsko je známé zimními sporty. Měli jste čas na to je poznat? Nebo poznat Norsko?

„Navštívili jsme třeba lanový park nebo aquapark, byli jsme si zaplavat a odpočinout si. A viděli jsme vlastně celé Norsko – je to nádherná země, ale pro nás docela drahá.“

Kolik turnajů Mongaguya v tomto roce absolvovala?

„Samostatně asi čtyři nebo pět, dohromady asi dva. Na základě těchto poznatků nám každý rok přibývají hráči a celkově se to snažíme posunout výš. Momentálně jsme nastoupili do Malého fotbalu Ostrava, což je první liga malého fotbalu. Letos proto naši kluci začínají tam. Jde o náročnou soutěž mezi muži, což je pro naše kluky poprvé, tak uvidíme, jak se s tím poperou.“

autor: Jan Berousek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.