Třicet kilometrů od Brna se rozprostírá prales. Jeho základem jsou starobylé buky a lípy

Prales Slunná
Prales Slunná
0:00
/
0:00

Poblíž Lažánek na Brněnsku se rozprostírá prales, přesněji přírodní rezervace jménem Slunná. Stromy v lese jsou více než dvě stě let staré. „Základem lesa jsou staré buky a lípy. Původně měl prales necelých pět hektarů, v roce 2012 jsme ho zvětšili dokonce na dvacet hektarů. Takže teď zasahuje až do údolí Lažánecko-heroltického žlebu,“ upřesňuje ředitel společnosti Lesy města Brna Jiří Neshyba.

Ještě pár let před jeho zvětšením přitom hrozilo, že prales zanikne. „V roce 2009 toto území postihla jedna velká letní bouřka a během té zhruba polovina stromů spadla. Nakonec jsme se ale rozhodli, že rezervaci zachováme,“ prozradil Jiří Neshyba.

Prales je dnes sice oplocený, ale pro veřejnost je volně přístupný. „Každý do něj samozřejmě vstupuje tak trochu na vlastní nebezpečí,“ upozorňuje ředitel společnosti, která prales spravuje. Turistům zde ale vycházejí maximálně vstříc. Jsou tu i tabulky s informacemi o celé lokalitě. Nejvíc výmluvný je ovšem pohled na samotný prales, zejména na rozpadající se dřevěné velikány. 

„Za pozornost stojí i okolí pralesa. My jsme tu v posledních letech vybudovali tři retenční nádrže, naučné stezky, různá zastavení, lavičky a dokonce i několik studánek. Prales se nachází jen třicet kilometrů od Brna a nabízí možnost návštěvy jak na kole, tak pěšky,“ láká k výletu do pralesa Slunná Jiří Neshyba.