Trápí vás oteklé nohy? Nebojte se punčoch, klíčové je správné navlékání a velikost

7. únor 2025

S otoky dolních končetin se potýká řada lidí zejména ve vyšším věku. Odhazujete lodičky a nastupují pantofle? Pak je to téma pro vás.

Otok poznáte snadno. Když prstem uděláte do místa důlek, trvá poměrně dlouho, než se kůže zase vrátí zpět. Jestliže se vám dělají otoky, znamená to, že dochází k nahromadění tekutiny v mezibuněčném prostoru. „To je místo, kde tekutina je, ale je jí normální množství. Když se jí nahromadí víc, tak se ten prostor jakoby nafukuje,“ vysvětluje Kateřina Cajthamlová.

Druhy otoků a příčiny

Mezi nejčastější příčiny otoků kolem kotníků patří špatná obuv, horko, nadváha, nedostatek pohybu, léky a někdy je to u žen i těhotenství a hormonální změny.

Žilní otoky patří mezi nejčastější. Žíly na dolních končetinách jsou při dlouhém sezení nebo stání unavené a nejsou schopné stoprocentně plnit svoji funkci, tedy neodvádějí krev směrem k srdci. „To znamená, že se krev hromadí v oblasti kotníků. Když dlouho sedíme, utlačíme si žíly a lymfatické cévy, takže tekutina nemůže odtékat. Pokud jste v přetopené místnosti, tak teplem se cévy roztáhnou a tekutina začne prýštit do mezibuněčného prostoru.“

Čtěte také

Oteklé kotníky často lidově popisujeme „nohy jako konve“. Za to může špatný odtok lymfy a takovému otoku se říká lymfedém.

Hormonální otoky způsobuje progesteron v těhotenství nebo ve druhé fázi menstruačního cyklu. Progesteron mění propustnost cév.

Otoky po konzumaci alkoholu – pokud pijete alkohol každý den, způsobíte si tím zadržování vody v těle. V důsledku toho nejčastěji dochází k otoku nejen nohou, ale i obličeje nebo rukou.

Existují i generalizované otoky, kde je příčina mimo lokální stav nohou. „Tyto otoky bývají symetrické na obou končetinách a příčina může být v srdíčku, játrech, ledvinách. Nebo v tom, že ve stravě nemáme dostatek bílkovin. Bílkovina totiž drží vodu uvnitř buněk. Také za tím může být polyneuropatie, což je onemocnění nervů,“ vyjmenovává Kateřina Cajthamlová.

Oteklý kotník

Léčba, prevence a správné navlékání punčoch

Pacienta je potřeba kompletně vyšetřit. „Vylučovací metodou zužujeme, co by to mohlo být. Pokud je možné najít příčinu, je nutné řídit se radami lékaře, brát správné léky a konzultovat jejich případné vedlejší účinky. Čtěte vždy příbalový leták,“ nabádá lékařka.

Jestliže jde o žilní nedostatečnost, jsou doporučovány punčochy. „Lidi je nemají rádi, ale zvyknete si. Nevzdávejte to. Rozhoduje technika navlékání punčoch. Aplikujte je ještě před tím, než vstanete z postele. Jakmile vstanete, tekutina se začne hned hromadit. V lékárně vám nohu správně změří. Určitě se doporučují při pohybu, existují punčochy přímo i na sport. Případně zkuste elastické obinadlo, u něj se dá regulovat tlak. Užitečné je otužování nohou studenou vodou od špiček nahoru,“ radí doktorka Cajthamlová.

Jako prevence funguje dát si nohy nahoru. „Ale netlačte příliš na lýtka, podložte si je a překřižte nohy u kotníků.“ Dále pomáhá:

  • Vyhýbat se stabilní poloze
  • Nosit správné boty, které netlačí, neškrtí
  • Držet autoimunitní onemocnění (např. cukrovku) pod kontrolou
  • Zvýšit příjem bílkovin (vejce, maso, ryby, luštěniny, tvaroh, sýr), zejména ve vyšším věku
  • Chladný vzduch v ložnici
  • Jemná masáž nebo jemná manuální lymfatická masáž u zkušeného fyzioterapeuta
  • Chránit játra = vyhnout se alkoholu

Jsou na otoky náchylnější víc ženy, nebo muži? Je rozdíl, když je otok zepředu, nebo zezadu nohy? Co doporučila Kateřina Cajthamlová posluchačce, které otékají jenom stehna? Poslechněte si rady paní doktorky v pořadu Vesele a zdravě.

Spustit audio
    • SportPromo_Kam na výlet ve Zlínském kraji_léto_2100x700.jpg
      Kam na výlet
    • SportPromo_Na pohovce Jožky Kubáníka_Zlín_2100x700.jpg
      Na pohovce Jožky Kubáníka
    • Záhady a tajemství Zlínského kraje, pořad Zlín, SportPromo, zahady-tajemstvi_2100x700.jpg
      Záhady Zlínského kraje
    • Rodáci známí neznámí, pořad Zlín, SportPromo, rodaci_2100x700.jpg
      Rodáci známí neznámí

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.