Tomáš Töpfer: Mám fotografickou paměť, tak se jen podívám a můžu jít točit

29. prosinec 2021

Tomáš Töpfer je muž mnoha profesí. Už v devíti letech se rozhodl, že bude hercem. Bydleli na Vinohradech a měli to tři bloky do vinohradského divadla.

„Maminka mě tam jednou vzala na večerní představení a já byl šťastnej. Byl jsem najednou ve světě dospělých, a ta vůně klihu, divadelního prachu a líčidel, plyšový sedadla, ty hezky oblečený lidi, to mě úplně okouzlilo. A mamince jsem tehdy řekl, že bych chtěl být herec.“

Kupodivu se od ní nedočkal žádné ironické odpovědi, ale řekla mu, že to je hezké povolání a že by bylo dobré, kdyby byl hercem přímo ve vinohradském divadle, protože by to měl kousek. Dnes je Tomáš Töpfer nejen herec, ale i ředitel Divadla na Vinohradech a sedává na židli, kde sedával například Karel Čapek.

Četnické humoresky a Karel Arazím

Mezi jeho významné role bezesporu patří praporčík Karel Arazím v Četnických humoreskách. Režisér Antonín Moskalyk si ho vybral sám. „Dříve obsazovali režiséři, nedělaly to žádné castingové agentury. Původně bylo v plánu natočit jen 13 dílů. Změnilo mi to život, musel jsem se přestěhovat do Brna, točilo se i šest dnů v kuse.“

Jeho parťákem byl Ivan Trojan. „To je mimořádně zodpovědnej herec. Vždy byl perfektně připravenej. Já ho popuzoval tím, že když nás brzo ráno vezli natočit nějaký obraz, tak mi říkal ‚Ježiš ty tam máš textů‘ a já na to, že jsem se na to ještě ani nepodíval. Mám totiž fotografickou paměť, tak se jen podívám a můžu jít točit,“ prozrazuje.

Tomáš Töpfer

Podnikatel a vypravěč anekdot

Tomáš Töpfer si zkusil i podnikat. Zrestituovali dům a dole měli s bratrem hospodu. „Brácha byl celej život hospodskej, tak jsme se toho ujali, i když on zpočátku moc nechtěl, že to je moc velký. Ale já do toho chtěl jít, říkal jsem mu, že mu budu dělat to zázemí, faktury a účetnictví.“ Pivo se ale taky naučil točit. „Když byly kohoutkový pípy, tak to bylo umění, ale dnes už umí natočit pivo každej blbec.“

Je milovníkem anekdot, o kterých říká: „Pokud je anekdota dobrá, tak je to takové zhuštěné moudro, takové maggi v kostce. Vtipy si nikam nezapisuju. Většinou si vzpomenu, když je dobrá nálada a vypráví se, tak hlava najednou sepne.“

Několik anekdot nám řekl i ve vysílání, kde také prozradil, kdo je to kandrdas nebo že se díky petroleji naučil mluvit na jevišti. A jak požádal svoji ženu, s kterou už je úctyhodných 35 let, o ruku? Poslechněte si v Silvestrovském týdnu s Humoriádou v rozhovoru Patrika Rozehnala.

autoři: Patrik Rozehnal , djo | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.