Tomáš Baťa řídil nejen svou továrnu, ale často také životy rodin svých zaměstnanců

16. únor 2023

Rozhovor Jarky Barboříkové s historičkou Miroslavou Štýbrovou o tom, jaký byl život zaměstnance Baťových závodů ve Zlíně.

Představte si, že vám samotný ředitel v práci nařídí, že máte v sobotu odjet na pracovní cestu do Indie, kde se v Batanagaru staví velká filiálka. Vy odmítnete s tím, že se v sobotu ženíte, a on vám nekompromisně oznámí: „Oženíš se v pátek a v sobotu můžeš letět!“

Takovým ředitelem byl snad nejznámější švec na světě Tomáš Baťa. Řídil nejen svou továrnu, ale často také životy rodin svých zaměstnanců. Jak? A co pro něj i firmu znamenaly baťovské ženy?

I o tom je další díl pořadu Apetýt – poprvé s Jarkou Barboříkovou. Povídala si s historičkou Miroslavou Štýbrovou.

Pokud vás zajímá téma starého "Baťova" Zlína, všechny články na toto téma najdete ZDE.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.