Tomáš Baťa řídil nejen svou továrnu, ale často také životy rodin svých zaměstnanců
Rozhovor Jarky Barboříkové s historičkou Miroslavou Štýbrovou o tom, jaký byl život zaměstnance Baťových závodů ve Zlíně.
Představte si, že vám samotný ředitel v práci nařídí, že máte v sobotu odjet na pracovní cestu do Indie, kde se v Batanagaru staví velká filiálka. Vy odmítnete s tím, že se v sobotu ženíte, a on vám nekompromisně oznámí: „Oženíš se v pátek a v sobotu můžeš letět!“
Takovým ředitelem byl snad nejznámější švec na světě Tomáš Baťa. Řídil nejen svou továrnu, ale často také životy rodin svých zaměstnanců. Jak? A co pro něj i firmu znamenaly baťovské ženy?
I o tom je další díl pořadu Apetýt – poprvé s Jarkou Barboříkovou. Povídala si s historičkou Miroslavou Štýbrovou.
Pokud vás zajímá téma starého "Baťova" Zlína, všechny články na toto téma najdete ZDE.
Související
-
Tomáš Baťa: životní příběh „krále obuvi“
Setkání s legendárním československým podnikatelem, veřejným činitelem a starostou města Zlín.
-
Jak vypadaly Vánoce za Baťovy éry v továrně i zlínských domácnostech
Zlín je spjatý se zakladatelem města i firmy Baťa - Tomášem Baťou. Jak lidé ve Zlíně slavili Vánoce ve 20 - 30. letech minulého století, za největšího rozmachu firmy Baťa?
-
Co dobrého k pivu? Výborné škvarkové tyčinky podle originálního receptu z kuchařky Marie Baťové
Tomáš Baťa alkohol nepil, ale příležitostně nepohrdl malým pivem. A právě ke zlatavému moku se vztahuje další recept z originální kuchařky jeho manželky.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.