Teplejší říjnové dny využijte k ošetření trávníku před zimou

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Trávník

Aby trávník v pořádku přežil zimu, musíme se mu na podzim věnovat. Shrabat z něj spadané listí, pohnojit jej a provést ochranný postřik.

„U anglického, pěstěného trávníku je důležité provést postřik proti houbovým chorobám. Dělá se při teplotách nad 12°C. Je to důležité, protože v zimě se pod sněhovou pokrývkou, hlavně dlouhodobější, v trávníku tvoří plísně. Abychom jim předešli a jejich výskyt omezili, doporučuji postříkat trávník fungicidním přípravkem,“ říká plzeňský zahradník Václav Tolar.

Podzimní hnojení trávník posílí

Pro trávník je významné i podzimní hnojení. „Používáme hnojiva s obsahem draslíku, aby buněčná pletiva trav, ale i ostatních rostlin, vyzrála. To přispěje k jejich odolnosti vůči holomrazům nebo déle trvajícím silným mrazům,“ vysvětluje odborník.

Spadané listí patří do kompostu, kromě ořešákového

Na trávníku by nemělo zůstat spadané listí, ve kterém se mohou držet různé choroby a škůdci. „Listí určitě shrabat a z trávníku odstranit,“ zdůrazňuje Václav Tolar, „pokud máme kompost, můžeme je kompostovat. Do kompostu ale nepatří listy ořešáku, dlouho se rozkládají a obsahují látky, které by se uvolnily a kompost už by nebyl vhodný pro pěstování jakýchkoli rostlin. Ořešákové listí spálíme, případně vyhodíme do popelnice.“

Vertikutaci už nechte na jaro

Více než 2 roky starý trávník je dobré před zimou provzdušnit, stejně jako potom na jaře. „Pustit bychom se do toho měli už koncem letních prázdnin, na přelomu srpna a září, nejpozději do konce září. V říjnu už je na vertikutaci dlouho. Dochází při ní k prořezání vrchní vrstvy trávníku do hloubky až 5 mm a ty řezné ranky se musí zacelit ještě před zimou. Když ranka není zacelená, je to vstupní brána pro choroby a škůdce. Pokud otálíme a provzdušnění realizujeme pozdě, trávník víc poškodíme, než abychom mu pomohli,“ konstatuje zahradník Václav Tolar.