Tajemný labyrint chodeb láká filmaře. Brno jim do konce roku zpřístupní vodojemy pod Žlutým kopcem

Obyvatelé Liberce v kině letos v létě zřejmě poznají své město v nejnovějším filmu o pavoučím muži, tedy Spider-Manovi. Američtí filmaři přitom původně chtěli do Brna. Učarovaly jim velké opuštěné vodojemy pod Žlutým kopcem. Jenomže se do nich neměli jak dostat – sami by se do rozlehlých sálů dostali, ovšem s celým štábem a kamerami už by to nezvládli. A protože Brno nechce filmaře odmítat, zřídí pro ně speciální vstup.

Zhruba na půli cesty mezi Tvrdého ulicí a Úvozem stojí po pravé straně trochu osamocený dům. Jedna polovina je z červených cihel, druhá bíle omítnutá. Dům od ulice odděluje plot a taky branka – za ni už se ale nedá dostat. Kdyby bylo vidět dál do zahrady, spatřili byste tam ještě jednu menší budovu. To je momentálně nepřístupný vstup do nepoužívaných vodojemů.

„Ve mně to vzbuzuje pocity, jako bych se sama ocitla v nějakém filmu, protože to vypadá jako z nějakého fantasy. Okamžitě si představuji Harryho Pottera nebo něco podobného,“ vzpomíná na návštěvu vodojemů Ivana Košuličová, manažerka Filmové kanceláře Brna.

Nejstarší z trojice vodojemů vznikl v 70. letech 19. století. Je vyzděný z pálených cihel, jako třeba brněnský Červený kostel. Vypadá jako labyrint, tvoří ho soustava sloupů, oblouků a klenutých stropů. Tyto prostory podle Košuličové učarovaly hlavně americkým producentům.

Vodojemy na Žlutém kopci vyrostly v souvislosti s budováním brněnského vodárenského systému v druhé polovině 19. století

„Měli jsme obhlídky pro seriál Carnival Row s Orlandem Bloomem a také pro nový díl Spidermana. Oba projekty se nakonec natáčely v Liberci. Teď doufáme, že se nám podaří vybudovat dva vstupy, aby filmaři mohli do vodojemů bezpečně vejít. Tím, že se vodojemy dají takto využít a dá se do nich vejít, je rámci Evropy zcela unikátní věc.“

Nový bezpečný vstup za asi dva miliony korun by mohl být hotový ještě letos, jak upřesňuje mluvčí Brna Filip Poňuchálek: „Ten vstup má platné stavební povolení a město začalo hledat firmu, která ho postaví.“

Magistrát i kvůli zájmu filmařů přehodnotil svůj původní plán nahradit vodojemy podzemními garážemi pro blízký Masarykův onkologický ústav. „S výstavbou parkovacího domu na Tomešové ulici se stále počítá, nyní hledáme technické řešení, aby se stavba nedotkla vodojemů na Žlutém kopci.“

Nejstarší cihlový vodojem byl vybudován patrně v letech 1868-1876

Vodojemy se navíc mohou dostat na seznam památek. Nadšenci a znalci brněnského podzemí chtějí prostory otevřít i pro běžné návštěvníky a ne jenom pro filmové štáby. S takovou variantou zatím město nepočítá.

Čtěte takéRežisér Masaryka dotočil film o vile Tugendhat. Ve Skleněném pokoji se objeví Roden i Carice van Houten

A než vodojemy pro kamery zpřístupní, zve zatím producenty do jiných lokací, jak dodává Ivana Košuličová z filmové kanceláře. „My se samozřejmě vždycky snažíme vyhovět specifickým požadavkům každého filmaře, který přijíždí, ale samozřejmě jsou určité věci, které se opakují. To je právě podzemí, takže o vodojemy zájem opravdu je. Velmi atraktivní objekt je káznice, kde se natáčelo v květnu Nabarvené ptáče Václava Marhoula a byly tam další tři filmové produkce v loňském roce. A pak samozřejmě máme Mahenovo divadlo, které může hrát francouzskou operu a podobně.“

Marhoulův film Nabarvené ptáče, natočený podle románu, který napsal polský spisovatel Jerzy Kosiński, by diváci měli vidět letos na podzim. A ještě dřív – už na jaře – lidé v kinech poznají další brněnský klenot. Vilu Tugendhat uvidí lidé ve snímku Julia Ševčíka Skleněný pokoj, který vychází ze stejnojmenné předlohy britského autora Simona Mawera.

autor: Tomáš Kremr
Spustit audio

Související