Světák Jan Libíček. Rodák ze Zlína byl komediální hvězda, zemřel ve 42 letech
Jan Libíček se narodil v rodině úředníka Baťových závodů ve Zlíně.
Mezi významné rodáky ze Zlína se bezesporu řadí také filmový a divadelní herec Jan Libíček.
V divadle i ve filmu ztvárňoval zejména komické role, k nimž jej předurčovala jeho silná postava a baculatá, dobrácká tvář. Před dvěma lety jeho přítel a významný český režisér Václav Vorlíček odhalil pamětní desku na hercově domě ve Zlíně.
A právě životní příběh Jana Libíčka vám v novém cyklu Českého rozhlasu Zlín "Rodáci známí neznámí" nabízí redaktorka Andrea Kratinová.
Jan Libíček se narodil v rodině úředníka Baťových závodů ve Zlíně, vyučil strojním zámečníkem. Řemeslem se živil, ale jen krátce a věnoval se divadlu.
Divadelní začátky strávil v gottwaldovském (zlínském) divadle.
V letech 1963–1968 byl členem divadelního souboru Divadla Na zábradlí, kam jej speciálně pro hru Král Ubu získal režisér Jan Grossman. Mezi jeho další významné role z této éry patří například postava ředitele Zahajovačské služby ve hře Václava Havla Zahradní slavnost nebo tulák Estragon v Beckettově dramatu Čekání na Godota. Od roku 1968 až do své smrti působil v Městských divadlech pražských.
A oblíbil si ho režisér Václav Vorlíček, který ho obsadil do každého svého filmu. A třeba exceloval ve filmu Světáci.
Libíček zemřel ve 42 letech při natáčení filmu Jak utopit doktora Mráčka. Nikdo totiž netušil, že Jan Libíček měl silnou cukrovku.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.