Světák Jan Libíček. Rodák ze Zlína byl komediální hvězda, zemřel ve 42 letech

Jan Libíček se narodil v rodině úředníka Baťových závodů ve Zlíně.

Mezi významné rodáky ze Zlína se bezesporu řadí také filmový a divadelní herec Jan Libíček.

V divadle i ve filmu ztvárňoval zejména komické role, k nimž jej předurčovala jeho silná postava a baculatá, dobrácká tvář. Před dvěma lety jeho přítel a významný český režisér Václav Vorlíček odhalil pamětní desku na hercově domě ve Zlíně.

A právě životní příběh Jana Libíčka vám v novém cyklu Českého rozhlasu Zlín "Rodáci známí neznámí" nabízí redaktorka Andrea Kratinová.

Jan Libíček se narodil v rodině úředníka Baťových závodů ve Zlíně, vyučil strojním zámečníkem. Řemeslem se živil, ale jen krátce a věnoval se divadlu.

Jan Libíček, Král Ubu

Divadelní začátky strávil v gottwaldovském (zlínském) divadle.

V letech 1963–1968 byl členem divadelního souboru Divadla Na zábradlí, kam jej speciálně pro hru Král Ubu získal režisér Jan Grossman. Mezi jeho další významné role z této éry patří například postava ředitele Zahajovačské služby ve hře Václava Havla Zahradní slavnost nebo tulák Estragon v Beckettově dramatu Čekání na Godota. Od roku 1968 až do své smrti působil v Městských divadlech pražských.

A oblíbil si ho režisér Václav Vorlíček, který ho obsadil do každého svého filmu. A třeba exceloval ve filmu Světáci.

Libíček zemřel ve 42 letech při natáčení filmu Jak utopit doktora Mráčka. Nikdo totiž netušil, že Jan Libíček měl silnou cukrovku.

autor: Andrea Kratinová
Spustit audio

Související