Šváb chuťově není špatný, ale lidé u něj mají největší blok, říká Milan Václavík ze spolku Hmyz na talíři

17. březen 2019
Vařte s námi

Už zhruba rok je u nás hmyz schválen jako potravina. Ale prozatím nečekejte, že na menu v restauracích uvidíte třeba fritovaného švába. Daleko spíš se vám do jídla vloudí nepozorovaně jako hmyzí moučka, bohatý zdroj proteinů.

Entomofágie. Pod tímto cizím slovem se skrývá využívání hmyzu jako potraviny. Na světě žije přibližně 1500 druhů jedlého hmyzu. S výjimkou Evropy a Severní Ameriky si na něm běžně pochutnává celý svět.

Ale i u nás už máte možnost ochutnat v rámci nejrůznějších festivalů či degustačních večerů třeba osmažené moučné červy či kobylky na víně. Ve Frýdku-Místku je připravoval Milan Václavík ze spolku Hmyz na talíři, se kterým jsme si povídali.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.