Strážce a symbol města. Černý Janek zvoní v Uherském Brodě minutu před celou

12. červen 2018

Černý Janek ve výklenku radniční věže vartuje už od roku 1706 a říká se, že pověst o něm zná každý Broďan.

0:00
/
0:00

Legenda o Černém Jankovi je součástí bohaté historie města. Podle ní to byl člověk černé pleti a malého vzrůstu. Proto ho znázorňuje necelý metr vysoká dřevěná soška.

Roku 1704 vpadli do města Kuruci. Jakmile měšťané zpozorovali, že se nepřítel chce zmocnit města, okamžitě se připravili na jeho obranu. Obsadili hradby, bašty a brány a nepřetržitě ho střežili. Kuručtí zatím objížděli město, aby zjistili, z které strany by se ho mohli nejsnáze zmocnit. Nejdříve to zkoušeli od severu.

Měšťané jejich útoky statečně odráželi, tak se Kuruci nakonec stáhli. Vypadalo to, že se vzdali, ale oni chystali lest. Unavení měšťané to netušili a na hradbách nechali jen stráže. Jejich ostražitost brzy opadla. A jedné tmavé noci se k hradbám začaly plížit temné postavy. Nepozorovaně dostaly až k hradbám žebříky a lezly nahoru. Jejich vůdce byl na hradbách první. Šel podél černající se zdi a hledal místo, kudy by se jeho lidé mohli dostat do města.

Uherský Brod, Komňa, Nivnice nebo někde na cestě? Víme, kdy se Komenský narodil, nevíme ale kde

Citáty Jana Amose Komenského platí dodnes

Muzea, školy, náměstí, parky, ulice, sochy, časopisy, konference, dokonce i typ písma nebo anketa o nejoblíbenějšího učitele. To vše vzniklo nebo bylo pojmenováno z úcty k učiteli národů Janu Amosi Komenskému.

Najednou zakopl o kámen a před pádem se zachytil provazu, který visel ze zdi. Než se vzpamatoval, zazněl nočním tichem nad jeho hlavou hlas zvonu. Provaz byl od zvonu, kterým se šturmovalo na poplach v čase nebezpečí. Stráže se probudily, a když na hradbách zahlédli nepřítele, strhl se hluk a křik. Na staré radnici na Dolním rynku právě odbíjela půlnoc, když se rozzuřil boj muže proti muži. Vetřelec byl polapen a zavřen do mučírny a ostatní Kuruci se dali na útěk. Město bylo zachráněno.

Na památku této události zvoní v Uherském Brodě Černý Janek, lidé ho tak nazvali podle začerněné tváře, dodnes. Tahá za provaz ve výklenku městské radnice každou hodinu, a to vždy minutu před celou, než se rozezní kostelní zvony. Kostelů a dalších významných památek včetně radnice je v Uherském Brodě celá řada. Bylo škoda nepřipomenout je. Poslouchejte proto příští díl cyklu Mezi kopci a loukami Zlínského kraje.

02691918.jpeg

Související