Strach je všudypřítomný, pracujeme nonstop, říkají nemocniční kaplani

25. listopad 2021

Nemocnice nejen ve Zlínském kraji jsou kvůli pandemii covidu-19 na hraně svých kapacit. Nejenom zdravotníkům, ale i nemocničním kaplanům teď přibylo práce. Duchovní útěchu vyžaduje stále více pacientů, ale i personálu.

Zbyněk Král byl starostou i manažerem, nyní je nemocničním kaplanem. Spolu s dalšími třemi pomáhá pacientům v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. V současnosti jsou služby nemocničních kaplanů velmi žádané a pracují v podstatě nepřetržitě, protože stav zejména pacientů s nemocí covid-19 se velmi rychle mění.

Duchovní služby poskytují kaplani v posledních dnech hlavně na covidových odděleních a se zahlcením nemocnic mají více práce. Duchovní útěchu vyžaduje stále více pacientů, ale i personálu. Každý ze čtyř kaplanů ve zlínské nemocnici navštíví denně až dvacet pacientů a jejich služba je často poptávána i v noci.

Jaký je jejich pohled na současnou situaci? Strach je podle nich všudypřítomný a mnohdy dosahuje až tragických rozměrů. Zbyněk Král po své zkušenosti varuje před zlehčováním pandemie: „Když ty lidi vidíte na těch dýchacích přístrojích a vidíte, že lapají po dechu, říkáte si, že má smysl, že tam chodíme. My vidíme přímo ty důsledky a dopady.“

Koordinátor této péče ve zlínské nemocnici Vít Kadlčík k domu dodává: „Práce přibylo. Často volají rodiny a přejí si zaopatřit své příbuzné. Volávají i ve večerních a nočních hodinách, protože ty stavy se mění opravdu z hodiny na hodinu.“ Ve službě jsou tak kaplani 24 hodin denně.

Spustit audio

Související