Stavba Jeruzalémské synagogy se neobešla bez kuriózní námitky. Unikátem jsou opravené původní varhany
Nejmladší z pražských synagog se nazývá Jeruzalémská, i když v prvních letech své existence nesla jméno Jubilejní synagoga císaře Františka Josefa I. Vznikla jako náhrada za stavby zničené při asanaci židovského města. Kromě toho, že je nejmladší, je zároveň i největší.
Stavba je zajímavou směsí secese a maurského slohu a její návrh vytvořil Wilhelm Stiassny. Průčelí zdobí maurské oblouky, rozeta, červené a bílé pruhy kamene a spousta barev, jimiž synagoga září na celou Jeruzalémskou ulici. Synagoga má 850 míst k sezení a oddělený balkon pro ženy.
K jedné z nejkurióznějších překážek ve výstavbě synagogy patřila námitka vznesená nedalekým sborem kostela sv. Jindřicha, že „zpěv ze synagogy bude rušit křesťanské věřící“.
Slavnostně otevřená byla v září 1906 a dosud se zde konají pravidelné bohoslužby, které byly přerušeny pouze v letech 1941–1945, kdy se zde skladoval zabavený židovský majetek.
Unikátem jsou opravené původní varhany, kdysi poháněné elektromotorem dle návrhu Františka Křižíka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.