Spisovatel David Zábranský na festivalu v Brně

Reportáž z letošního Měsíce autorského čtení natočil Michael Sodomka. Kromě Davida Zábranského v ní hovoří Petr Minařík z pořadatelských Větrných mlýnů.

V brněnském Divadle Husa na provázku se pod záštitou nakladatelství Větrné mlýny každoročně koná literární festival Měsíc autorského čtení. První ročník se uskutečnil v roce 2000 a za tu dobu se z festivalu stala tradiční kulturní událost, jíž se účastní přední čeští spisovatelé, jakož i vzácní zahraniční hosté.

Tvůrci prostřednictvím úryvků ze své tvorby představují publiku své texty, k nimž následně obdrží zpětnou vazbu v diskuzi. Festival se snaží být aktuální, čehož je důkazem i účast Davida Zábranského, jehož vloni vydaný román Za Alpami vzbudil vyhrocené reakce mezi čtenáři i kritiky. Zábranský však četl ukázku ze své teprve připravované knihy, kterou podle vlastních slov nyní „velmi žije“ a již by měly Větrné mlýny vydat v příštím roce.

Vystudovaného advokáta Davida Zábranského inspiroval jeho pobyt v Číně a v básnivém textu rozvíjí současný příběh o myšlence stěhování národů v novém tisíciletí. Hutný úryvek z první části románu následovala avizovaná diskuze, kdy přišly na řadu dotazy lidí z publika a moderátora akce Petra Minaříka, šéfredaktora Větrných mlýnů.

Portrét Petra Minaříka, šéfredaktora Větrných mlýnů

Aktuálnost tohoto ročníku Měsíce autorského čtení dokazují kromě účasti Davida Zábranského také spisovatelé z Turecka, kteří po celý červenec četli v tandemu s těmi českými ve všech pěti festivalových městech, jimiž jsou spolu s Brnem i Ostrava, Wroclaw, Košice a Lvov. Napjatá politická situace se stala důležitým motivem jejich tvorby, což je patrné i z ukázek. Jako průsečík tvorby domácích i tureckých autorů vidí Petr Minařík právě boj za demokracii a problematiku života v názorově polarizované společnosti.