Spíše na výlety a procházky než na koupání. Teploty budou celý týden jen mírně nad dvaceti stupni

Podle dlouhodobé předpovědi budou po celý červenec teploty spíše průměrné. Tropickou třicítku by překročit měly jen výjimečně, sucho potrvá. Srážky budou ojedinělé.

Červenec na rozdíl od června zřejmě nebude přepisovat teplotní rekordy, podle meteorologů by období následujících čtyř týdnů mělo být teplotně průměrné. Sucho potrvá, meteorologové očekávají pouze lokální přeháňky a bouřky. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Ve Zlínském kraji bude v porovnání s minulým týdnem až o 10 stupňů chladněji už v tomto týdnu. „V úterý čekáme ve Zlínském kraji maximální odpolední teploty do 21 stupňů, ve středu do 22 a ve čtvrtek maxima do 23 stupňů,“ uvedla Jitka Kučerová z ČHMÚ v Brně. Nízké budou i noční teploty „V průměru kolem deseti stupňů,“ dodala.

V období od 8. července do 4. srpna bude podle meteorologů chladnější první a třetí předpovědní týden. V těchto týdnech průměry denních maximálních teplot vyšplhají lehce nad 22 stupňů Celsia. V týdnu od 15. července dosáhnou zhruba 24 stupňů a v posledním týdnu 26 stupňů Celsia.

Srážky, jako obvykle v letním období, budou mít převážně lokální charakter (přeháňky, bouřky), proto se situace v oblastech, kde přetrvává srážkový deficit, výrazně nezlepší.
Meteorologové, ČHMÚ

"Srážky, jako obvykle v letním období, budou mít převážně lokální charakter (přeháňky, bouřky), proto se situace v oblastech, kde přetrvává srážkový deficit, výrazně nezlepší," uvedli meteorologové. Z hlediska celkového množství srážek by mělo být období následujících čtyř týdnů průměrné.

Průměrný úhrn srážek pro období následujících čtyř týdnů je 77 milimetrů. Podle záznamů vedených od roku 1951 spadlo zatím nejvíc srážek v roce 1981, kdy meteorologové naměřili 151 milimetrů. Nejméně napršelo v roce 1990 s úhrnem 12 litrů na metr čtvereční.

Dlouhodobá průměrná teplota pro toto období je 18,6 stupně Celsia. Nejchladněji bylo v roce 1961, kdy průměr činil 15,5 stupně Celsia. Zatím nejvyšší průměr 22,4 stupně meteorologové zaznamenali v roce 1994.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

Spustit audio
autor: Tomáš Patrick Hyánek | zdroj: ČTK

Související