Soud se příští týden začne zabývat požárem Libušína na Pustevnách, náročné opravy by měly skončit letos na podzim

Správce rozhodl o obnově chaty. Stavba nového Libušína začala předloni v létě, práce by měli řemeslníci dokončit letos na podzim.

Okresní soud ve Vsetíně se příští týden začne zabývat případem požáru chaty Libušín na Pustevnách v Beskydech. Podle obžaloby způsobil neštěstí Pavel Pryszcz z Karvinska, který v roce 2007 zanedbal opravu komínových těles. Za obecné ohrožení z nedbalosti mu hrozí až osmileté vězení. „Hlavní líčení je nařízeno na úterý a čtvrtek,“ řekl ve středu náměstek okresního státního zástupce Petr Bareš.

Opětovnou obžalobu podal na muže okresní státní zástupce Jiří Sachr letos v červnu. Původní obžaloba padla už v roce 2016. Okresní soud ve Vsetíně však věc vrátil žalobci k došetření. Jeho stížnosti poté nevyhověla olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě. Soud například požadoval zpracování posudku znaleckého ústavu týkající se příčiny požáru.

Chata Libušín postavená v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče shořela v noci na 3. března 2014. V té době sloužila především jako restaurace. Kriminalisté zjistili, že požár nebyl dílem žháře a že jeho příčinou nebyla ani závada na elektroinstalaci. Obnova Libušína přijde zhruba na 100 milionů korun.

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které Libušín spravuje, rozhodlo po požáru o obnově chaty. Stavba nového Libušína začala předloni v létě, práce by měli řemeslníci dokončit letos na podzim. Poté je ještě v plánu instalace gastrozařízení a interiérového vybavení, řešit se bude kolaudace stavby. Veřejnosti by se obnovený Libušín mohl otevřít na začátku příštího roku. Jedním ze zvažovaných termínů je výročí požáru na začátku března.

Spustit audio zdroj: ČTK

Související