Sobotní Noční linka: Jako fénix z popela

25. prosinec 2021

Ten dávný příběh o zrození, který si v těchto dnech připomínáme, má možná pro některé z vás podobný rozměr jako jiná legenda.

Nahlédneme-li do Wikipedie, můžeme číst, že „podle Hérodota přilétá starý Fénix jednou za 500 let do chrámu v Héliopoli a přináší s sebou nabalzamovanou mrtvolu svého uhynulého otce. Ovidius ve svých Proměnách tento údaj pozměnil v tom smyslu, že Fénix v Heliopoli jednou za 500 let shoří a znovu se narodí jako mladý pták.“

Pro dnešní Noční linku s Borkem Kapitančikem a vašimi příběhy je ale to nejdůležitější, že fénix je univerzální symbol znovuzrození. Zažili jste někdy ten zázrak, kdy jste po všech protivenstvích znovu vstali jako fénix z vlastního popela? Na vaše příběhy na toto téma je i dnes připravena telefonní linka 731 800 900.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.