Škvarkové placky. Můžeme je podávat k pivu, vínu nebo jen tak
Jak v kuchyni využít škvarky? Škvarková pomazánka nemá chybu. Dále je můžete přidat do bramborového báče či jiného bramborového těsta. Klasikou pak jsou škvarkové placky.
- 500 g hladké mouky
- 250 - 300 g škvarků
- 1 polévková lžíce sádla
- 2 vejce
- 300 ml mléka
- 20 g droždí
- 1 kávová lžička cukru
- mletý pepř
- sůl
- kmín nebo mák na posypání
- bílek nebo trochu mléka na potření
Z několika lžic teplého mléka, trochy mouky, cukru a droždí připravíme kvásek a na teplém místě ho necháme vykynout. Do mísy prosejeme mouku, přidáme vzešlý kvásek, vlahé sádlo, mletý pepř, sůl, mleté škvarky a zbylým mlékem, do kterého jsme rozkvedlali žloutky, zaděláme měkké pružné těsto. Povrch poprášíme moukou, přikryjeme ubrouskem a na teplém místě necháme vykynout. Zkynuté těsto dáme na pomoučený vál, utvoříme z něj váleček, který nakrájíme na cca 20 stejných dílků. Z každého vytvoříme bochánek, který zploštíme do tvaru placky o tloušťce asi 0,5 cm. Placky přeneseme na lehce vymaštěný plech a necháme je asi 10 minut odpočinout. Potom je potřeme bílkem nebo mlékem a ostrým nožem nařežeme mělké mřížky po celé ploše placek. Posypeme je kmínem nebo mákem a necháme ještě asi 10 minut odpočinout. Pečeme v předehřáté troubě při 170° C do růžového zabarvení.
Miroslava Kuntzmannová
Původním povoláním zdravotní laborantka, ale vaření ji baví už od dětství. Od roku 1994 vydává populární kuchařské knihy i videa. Spolupracovala s Jiřinou Bohdalovou a jako první u nás napsala i kuchařku ze seriálového prostředí Recepty z Ulice.
Nejnovější recepty
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.